W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 ważnych pytań do doradcy kredytowego!

Dowiesz się dlaczego referencje potencjalnego doradcy kredytowego są na wagę złota, dlaczego 3 lata to stanowczo za mało aby nabrać odpowiednie doświadczenia w branży kredytowej, jak ważne jest przyszłościowe myślenie o współpracy ze specjalistą i wiele więcej!

 

5 ważnych pytań do doradcy kredytowego

 

“Dlaczego w ogóle warto się nad tym zastanawiać? Przecież miliony osób na całym świecie radzą sobie z kredytami, nie może to być w takim razie takie trudne!” - niestety, taka opinia to bardzo zły początek gdy wchodzimy powoli w kredytowy świat.

 

Samodzielne wyprawy do banków zazwyczaj kończą się dla nas bardzo szybko i bardzo źle - trudny, branżowy język to pierwsza z rzeczy jakie mogą maksymalnie utrudnić nam znalezienie idealnego kredytu dla naszego przedsiębiorstwa, drugą natomiast jest trudność w znalezieniu prawdziwego doradcy kredytowego pracującego w banku. Niestety, ale ktoś kto podczas swojej kilkuletniej pracy w bankowości wsparł w doborze jedynie kilku pomocy finansowych, nie dość, że nie ułatwi nam zadania - może nam również obrzydzić cały proces aż w końcu załamiemy ręce i zrezygnujemy z doradztwa, co prowadzi jedynie do wyboru źle dopasowanego kredytu, z którym ciężko nam się będzie uporać przez wiele, wiele lat.

 

Podjęliśmy już decyzję o skorzystaniu z profesjonalnego i doświadczonego doradcy kredytowego - jakie pytania zadać mu, aby sprawdzić jego kompetencje i stwierdzić czy faktycznie wart jest naszego czasu?

 

Pytanie 1 - W czym dokładnie możesz pomóc mnie i mojej firmie?

 

Każdy potencjalny ekspert lub specjalista w dziedzinie bankowości i doradztwa kredytowego powinien przede wszystkim wyjaśnić nam, na co możemy liczyć i jakie dokładnie wsparcie może nam zaoferować. Usługi pośrednika są z reguły bezpłatne dla Kredytobiorcy, chyba, że bank nie zapłaci mu za usługę – wówczas należy dopiąć kwestie wynagrodzenia.

 

Według nas, idealny doradca kredytowy będzie w stanie pomóc nam poprzez:

 

  • znajomość bieżących ofert banków - taka pomoc przyda się szczególnie osobom z małą zdolnością kredytową – pośrednik podpowie, które banki prowadzą łagodniejszą politykę kredytową i warto się do nich zwrócić;
  • zbadanie wstępnej zdolności kredytowej zgodnie z wymaganiami różnych banków i na tej podstawie wytypowanie, w których mamy szansę uzyskać kredyt;
  • wytłumaczenie sformułowań stosowanych przez banki i wskazanie, co obniża, a co podwyższa zdolność kredytową;
  • ułatwienie współpracy z bankiem również po uruchomieniu kredytu.

 

Pamiętaj, że doradca kredytowy ma przede wszystkim pomóc oszczędzić Twój cenny czas!Pytanie 2 - Czy posiadasz referencje uzyskane od swoich poprzednich klientów?

 

Referencje doradcy powinny być głównym wyznacznikiem jego wiedzy i wisienką na torcie w przypadku doświadczenia, jakie zebrał na przestrzeni lat. Pamiętaj, że pośrednik kredytowy powinien być w stanie pokazać Ci nie tylko te niedawno otrzymane opinie, ale również te z poprzednich lat swojej pracy. Warto zwrócić uwagę na to czy powyższe opinie utrzymują się na podobnych poziomie, czy pośrednik nie miał swego rodzaju “wzlotów i upadków” w swojej pracy - takie informacje powinny nam dać najwięcej do myślenia. Łatwo można rozpoznać nieszczerą lub wymuszoną pozytywną ocenę pracy doradcy kredytowego, należy więc bardzo starannie przyjrzeć się wszystkiemu, co może mieć ogromne znaczenie na przestrzeni wieloletniej, przyszłościowej współpracy.

 

 

Pytanie 3 - Czy współpracujesz ze wszystkimi bankami obecnymi na rynku?

 

Tego pytania raczej nie trzeba szczególnie tłumaczyć - nie warto tracić czasu na kogoś, kto jest w stanie sprawdzić a następnie zaoferować nam ofertę na podstawie jedynie połowy istniejących banków. Zawsze istnieje wtedy ryzyko, że w jednym z tych “pozostałych” banków ukryła się oferta idealnie dopasowana do naszego biznesu, a doradca kredytowy byłby w stanie nam ją okazać - gdyby tylko współpracował ze wszystkimi bankami obecnymi na rynku.

 

Pytanie 4 - Jakie doświadczenie posiadasz?

 

Referencje uzyskane od klientów to jedno, jednak kolejnym bardzo ważnym aspektem, który powinien wpłynąć na wybór najlepszego dla nas doradcy kredytowego jest jego (bądź jej) nabyte na przestrzeni lat doświadczenie. Organizacja kredytów to bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Już na samym początku trzeba poznać produkt sam w sobie - co może oznaczać przebicie się przez oferty ponad 20 banków istniejących na rynku. Następnie trzeba sięgnąć głębiej do systemów prawnych obowiązujących wokół danego kredytu, procesy, przez jakie musi przejść każdy aby w ogóle otrzymać jakiekolwiek finansowe wsparcie, długie listy niezbędnych dokumentów i dziesiątki wątków pobocznych. Jeżeli nasz potencjalny pośrednik kredytowy nie pomógł przynajmniej setce klientów w przedziale, powiedzmy, trzech ostatnich lat, to niestety może oznaczać, że zupełnie nie pomoże w naszej sprawie. Każdy doradca musi przeżyć swoje - odebrać i wykonać tysiące telefonów i przerobić każdą sytuację na każdy możliwy sposób. Wtedy będziemy wiedzieć, że jesteśmy w dobrych rękach.

 

Pytanie 5 - Ile jeszcze czasu zamierzasz pracować w zawodzie?

 

Możliwe, że nigdy nie wpadlibyśmy na to pytanie, ale jest ono bardzo istotne i z góry może nam określić, jak będzie wyglądać długofalowa współpraca z wybranym przez nas doradcą kredytowym. Doradca, który niedługo, kolokwialnie mówiąc, “zwija interes” może nie poświęcić się naszej sprawie w 100%. Praca pośrednika jest bardzo ciężka i intensywna, nic więc dziwnego, że mało kto pracuje w tym zawodzie przez większość swojego życia. Jeżeli doradca wprost powie nam, że niedługo kończy swoją przygodę w tej branży, to niestety możemy spodziewać się, że lata nabywanego doświadczenia i stresu obciążyły go zbyt mocno, co może negatywnie przełożyć się na jego pracę.