W dzisiejszym artykule poznasz 8 praw, które przysługuje Ci jako przedsiębiorcy!

Nasze podpunkty podzieliliśmy na dwie grupy - pierwsza poświęcona przyszłym przedsiębiorcom oraz druga, poświęcona osobom, które już założyły swoją własną działalność. Pamiętaj, że w sprawach dotyczących przedsiębiorstwa nigdy nie pozostaniesz sam. Istnieje mnóstwo firm oraz pośredników, którzy posiadają odpowiednie zasoby aby pomóc Ci w każdej trudnej sytuacji.

 

8 praw każdego przedsiębiorcy

 

Zanim zostaniesz przedsiębiorcą

 

 

  • Ulga na start

 

Bez względu na to jak bardzo ZUS boi się młodych, ledwo zaczynających przedsiębiorców, wprowadzona w ubiegłym roku Konstytucja Biznesu zapewni Ci niezwykle pomocną “Ulgę na start”. Dzięki niej nie będziesz musiał płacić składek na ubezpieczenie społeczne aż przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia przedsiębiorstwa.
Pamiętaj jednak, że “Ulga na start” nie liczy się w momencie przejścia na zatrudnienie, a Twoje obowiązki nie uległy zmianie.

 

  • Dotacja na założenie działalności gospodarczej

 

Masz pomysł na biznes? Świetnie! Brakuje Ci pieniędzy na jego zrealizowanie? Niczym się nie martw, na to Urząd Pracy ma własne rozwiązanie!
Aktualnie Urząd Pracy oferuje wsparcie w kwocie nawet 27 tysięcy złotych - jeżeli przynajmniej przez rok prowadzisz swoją działalność. Wspomniane wsparcie jest bezzwrotne, dlatego warto się na nie pokusić.

Jeśli chcesz starać się o dotację, zarejestruj się na stronie internetowej Urzędu pracy jako bezrobotny i wypełnij stosowne wnioski, dołącz do nich także swój biznesplan.

 

  • Zarejestruj swoją działalność i spółkę przez internet

 

Bogu dzięki za Internet i brak konieczności stania w kilkugodzinnych kolejkach! Dzisiejsze czasy po raz kolejny ułatwiają nam życie - do niedawna przez Internet można było zarejestrować jedynie jednoosobową działalność, jednak dziś możliwa jest także rejestracja całej spółki, a nawet działalności! Spółkę zakładamy za pośrednictwem systemu S-24 udostępnianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. System obejmuje spółki jawne, komandytowe oraz z ograniczoną odpowiedzialnością.
W przypadku rejestracji działalności, wystarczy, że udasz się na stronę internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pamiętaj, że aby rejestracja mogła zakończyć się pozytywnie, musisz posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Wszystkie informacje wprowadzone w CEiDG są automatycznie przekazywane do ZUS-u, Głównego Urzędu Statystycznego oraz urzędu skarbowego.

 

 

  • Zwolnienie od podatku dochodowego

 

W ubiegłym roku w życie weszło nowe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy - jeśli planujesz nową inwestycję masz prawo ubiegać się o wsparcie polegające na zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie zasad analogicznych. To, czy wsparcie zostanie Ci jednak przyznane, zależy od kryteriów branżowych, ilościowych i jakościowych.

 

 

Gdy jesteś już przedsiębiorcą

 

 

  • 40 euro od dłużnika

 

Zatory płatnicze są niestety nieodłącznym problemem dotykającym przedsiębiorców z każdego sektora. Jednak od niedawna, jeśli Twój płatnik wciąż spóźnia się z zapłatą za zamówione towary, przysługuje Ci rekompensata za opóźnienie w wysokości 40 euro. Więcej informacji przeczytasz w art. 10 o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

 

 

  • in Dubio Pro Negotiator

 

Wprowadzona wraz z Prawem Przedsiębiorców zasada mówiąca o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy oferuje wiele dobrego. Z wspomnianego wcześniej art. 10 dowiadujemy się, że w przypadku postępowania przed organem administracji publicznej dotyczącego nałożenia na przedsiębiorcę obowiązku, ograniczenia lub odebrania uprawnienia, gdy pozostają niedające się usunąć wątpliwości, organ rozstrzyga je zawsze na korzyść przedsiębiorcy. Podobne możliwości oferuje również art. 11.

 

 

  • Odsetki za opóźnienie

 

Jeśli myślałeś, że 40 euro rekompensaty już jest zadowalające, to przygotuj się również na to, co ma do zaoferowania art. 7! Według niego możesz naliczyć odsetki za opóźnienie we wszelkich transakcjach handlowych w zależności od kwoty, na którą zostały wykonane. Odsetki te wynoszą aktualnie 9,5% w stosunku rocznym, więc aż o 2,5% więcej niż w przypadku odsetek ustawowych za opóźnienie.

 

 

  • Sanacja niewypłacalnego przedsiębiorstwa

 

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo nie poradziło sobie tak dobrze, jak miałeś na to nadzieję i musisz podjąć przykrą decyzję o jego zamknięciu, z pomocą przychodzi możliwość postępowania sanacyjnego. Oznacza ono, że będziesz mógł zawrzeć nowe umowy na spłatę powstałych długów, ale także rozwiązanie niekorzystnych umów z kontrahentami, którzy nie pomogli Ci w rozwoju firmy, a nawet przyczynili się do jej upadku.