Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to miejsce gdzie każdy, kto ma pomysł na firmę może go zrealizować. AIP to fundacje działające przy uczelniach w 21 miastach w Polsce. Od 2004 roku powstało już 56 placówek, po kilka w każdym mieście. Prowadzenie własnej firmy nie zawsze jest takie łatwe jak mogłoby nam się wydawać. Dlatego warto jest przez jakiś czas poprowadzić swój biznes na próbę bez otwierania własnej działalności gospodarczej.

Kto może skorzystać?

Zazwyczaj aby ubiegać o dofinansowanie, dotację, kredyt trzeba spełniać określone kryteria. Jednak nie tutaj. Kto zatem może skorzystać z pomocy AIP? Odpowiedź jest bardzo prosta-każdy. Niezależnie ile masz lat, czy jesteś studentem czy nie, czy jesteś bezrobotny czy pracujesz na etacie.

 Dlaczego AIP?

Koszty towarzyszące założeniu firmy są dosyć wysokie jak dla osoby która dopiero zaczyna swoją przygodę w świecie biznesu. Poza zebraniem odpowiednich dokumentów dochodzą kwoty które młody przedsiębiorca musi ponieść już na początku swojej działalności. AIP pozwala na redukcję kosztów-aby założyć firmę w AIP wystarczy 300 zł miesięcznie. Gdy chcesz zawiesić działalność, opłata ta  zmniejsza się do 50 zł miesięcznie. Zostajesz także zwolniony z opłat ZUS i podatku dochodowego. Jest to ogromna różnica w porównaniu do pełnych kosztów które sięgają do 2400 zł.

 Szerokie perspektywy

AIP oferuje pomoc prawną, administracyjną oraz księgowość. Z pomocą przychodzą szkolenia podczas których możemy liczyć na wsparcie ze strony doświadczonych mentorów. Są to specjaliści z różnych dziedzin, którzy będą służyć swoją radą ale i motywować nas do działania. Dzięki nim możemy nie tylko nabyć wiedzę na temat strategii biznesowych ale i podnieść swoje kompetencje zawodowe.

Networking to szansa na podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi przedsiębiorcami. Dzięki kursom i konferencjom organizowanym przez AIP możemy nawiązać kontakty z wieloma firmami. To także sposobność na poznanie potencjalnych klientów oraz przyszłych partnerów naszego startupu.


Benefity na starcie

Jak zaoszczędzić już na początku naszej przygody z biznesem? Oczywiście na zredukowaniu kosztów wynajmu biura czy studia dla twojej firmy. Nikt nie zabroni Ci pracować z domu, ale ponownie oferta AIP jest bardzo atrakcyjna. Przede wszystkim oferuje miejsce do pracy, ale zapewnia także dostęp do sprzętu multimedialnego. Znajdzie się także miejsce na godziwe przyjęcie klienta podczas spotkania, czy po prostu przestrzeni dla Ciebie i twoich współpracowników.   

Korzyści widać na każdym kroku. Należąc do AIP możesz liczyć na pakiet zniżek i benefitów oferowanych przez partnerów fundacji. Należą do nich znane marki jak Allegro, InPost, Play czy Lotos. To także świetny sposób na darmową reklamę swojej firmy. Ale to nie jedyne profity jakie zapewnia bycie częścią AIP. Poza znacznym obniżeniem kosztów założenia firmy możemy ubiegać się również o dofinansowanie naszej inicjatywy. Jeżeli twój pomysł jest dostatecznie dobry , a zarazem innowacyjny na rynku to możesz liczyć nawet na 100 000 zł, bądź pomoc w znalezieniu inwestora który postanowi zainwestować w twoją ideę.

 Minusy funkcjonowania w ramach AIP

Musisz jednak pamiętać, że prowadzenie firmy pod opieką AIP, to również pewne ograniczenia, na które musisz się zgodzić podpisując umowę o współpracy. Jednym z nich jest brak całkowitej autonomii, jak jest to w przypadku prowadzenia własnego biznesu.

Każda umowa, którą podpisujesz z kontrahentem musi mieć akceptację działu prawnego AIP. Treść umowy zaproponowana Ci przez kontrahenta nawet jeśli Tobie odpowiada może nie odpowiadać prawnikom Inkubatora. A z kolei zaproponowana przez AIP może nie być do zaakceptowania przez Ciebie czy kontrahenta. Znalezienie kompromisu w tej sytuacji wymagać będzie czasu i zdolności negocjacyjnych.

Nie wszystkie wydatki poniesione w ramach prowadzonej działalności będzie można zaliczyć w koszty i tym samym obniżyć podstawę opodatkowania. Przykładowo brak jest możliwości rozliczania kosztów użytkowania samochodu i zużycia paliwa, co w przypadku konieczności częstego dojeżdżania do klientów jest niewątpliwym minusem działania w ramach AIP.

Problemem może stać się również wypłacanie środków otrzymanych od kontrahentów w ramach działalności ze swojego subkonta w AIP. Czas akceptacji wypłaty pomimo złożenia wymaganych dokumentów może trwać nawet i dwa tygodnie.

Mali wielcy przedsiębiorcy

AIP działa od 11 lat, a wiele firm które zaczynały jako małe startupy-dzisiaj są markami na skalę światową. Od szycia we własnym mieszkaniu, po paryskie i nowojorskie wybiegi. Jak to się stało, że ciuchy małej polskiej firmy noszą Rihanna, Miley Cyrus czy Kylie Jenner? O kim mowa? Oczywiście o krakowskiej firmie streetwearowej MISBHV której założycielkami są Katerina Kotnowska i Natalia Maczek. Motorem napędowym firmy były niewątpliwie sam Facebook. Dziewczyny działały w internecie bardzo bardzo wcześnie, zanim ktokolwiek doceniał siłę social media w marketingu. Mimo, że drogi założycielek się rozeszły, a dziś markę prowadzi tylko Natalia, to nie straciła ona swego wyjątkowego stylu. Obecnie team marki MISBHV tworzą Natalia Maczek oraz Tomasz Wirski.

Następną firmą założoną również przez kobiety jest spółka Phenicoptere. Możemy nie kojarzyć nazwy firmy, lecz ich produkt-rękawicę GLOV zna już cały świat. GLOV to innowacyjny produkt do demakijażu który zrewolucjonizował branżę kosmetyczną, ponieważ do usunięcia makijażu potrzebujemy jedynie czystej wody. Spółka sprzedaje nie tylko w Polsce, ale również w innych europejskich krajach, m.in. w Finlandii, Szwajcarii i we Włoszech. Marka Glov jest obecna w Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej, Iranie oraz Dubaju. Miesięcznie linie produkcyjne opuszcza około 50 000 sztuk.