Wielkimi krokami zbliża się nowy rok kalendarzowy. Okres noworoczny to czas tworzenia różnych postanowień na przykład tych dotyczących stylu życia, diety czy sportu. W tym czasie warto również pomyśleć o swoich przyzwyczajeniach finansowych! Nowy rok to doskonały czas, aby zmienić te złe, które nie sprzyjają naszej sytuacji materialnej, jaki i świetna okazja, aby wprowadzić w życie takie, które sprawią, że będziemy bardziej stabilni jeśli chodzi o sferę naszych finansów. Takie zmiany nie będą bardzo obciążające i nie wymagają całkowitej zmiany poziomu życia, a korzyści, które z nich płyną mogą być naprawdę duże!

Pozbądź się złych nawyków!

Każdy z nas ma jakieś nawyki jeśli chodzi o finanse. Niekiedy są one bardzo pozytywne i dobrze wpływają na naszą sytuację finansową. Są jednak też takie, które działają na nasz budżet destrukcyjnie i to właśnie ich powinniśmy się wystrzegać! Nowy rok to idealny czas na zmiany, zanim jednak je wprowadzimy należy sobie uświadomić, które ze złych nawyków dotyczą nas!

 • Nie planowanie budżetu - to jeden z podstawowych “grzechów finansowych”. Oznacza to, że nie zastanawiamy się nad tym ile i na co wydajemy, nie analizujemy naszych przychodów. Tworzenie budżetu wymaga poświęcenia na to czasu, jednak taki wgląd w swoje finanse jest niezwykle ważny! Możemy w ten sposób przeanalizować nasze zachowania konsumenckie, często w ten sposób możemy zdać sobie sprawę, że czasami wydajemy pieniądze zupełnie niepotrzebnie, a dobre zaplanowanie swoich wydatków może przynieść spore oszczędności!

 • Żyjemy ponad stan - ten nawyk to wynik łatwych pożyczek, kupowanie rzeczy na raty! Wydajemy więcej, niż zarabiamy, zadłużamy się, a często wystarczy chwilkę pomyśleć, przeanalizować, czy to co chcemy kupić naprawdę jest nam potrzebne. Pamiętaj, że do wszystkiego należy podejść zdroworozsądkowo! Nie musisz całkowicie się ograniczać, ale pamiętaj, że może czasami warto poczekać i odłożyć pieniądze, niż kupować kolejny gadżet na kredyt!

 • Poddawanie się tzw. efektowi sroki - to bardzo częsta przypadłość! Polega to na kupowaniu nowej rzeczy, która pojawia się w zasięgu naszego wzroku, wtedy w naszym mózgu pobudzany jest ośrodek nowości, które powoduje, że chcemy mieć wszystko co najnowsze, a co niekoniecznie jest nam potrzebne.

 • Poddawanie się tzw. efektowi latte - codzienne małe wydatki na zachcianki takie jak kawa czy batonik na przestrzeni czasu składają się w naprawdę duże kwoty! Ich ograniczenie może przynieść spore oszczędności.

 • Traktowanie zakupów jako środka do poprawy nastroju - jak często zdarza Ci się kupić coś tylko dlatego, żeby poprawić sobie humor? Często w takim stanie zdarza się, że kupujemy coś naprawdę drogiego, a potem rzucamy to w kąt i nigdy więcej nie używamy. Znajdź więc inny, mniej kosztowny sposób na poprawę humoru - weź długą, relaksującą kąpiel, wyjdź na spacer, pobiegaj!

Nowe przyzwyczajenia, które poprawią Twoją sytuację finansową!

Jeśli już ograniczysz swoje złe nawyki dotyczące pieniędzy, dobrze jest wprowadzić nowe, które będą miały pozytywny wpływ na nasz budżet!

 • Zacznij zgłębiać swoją wiedzę na temat finansów - aby dobrze zarządzać finansami musisz mieć odpowiednie zaplecze teoretyczne. Warto sięgnąć do literatury związanej z tą tematyką, to poszerzy Twoją wiedzę i świadomość finansowo dzięki czemu będziesz w bardziej rzetelny sposób mógł zarządzać swoim budżetem.

 • Odkładaj zamiast kupować na kredyt - jeśli chcesz kupić sobie jakiś gadżet nie rób tego pod wpływem chwili, zastanów się i zacznij odkładać na ten cel! Jeśli uzbierasz całą sumę, wtedy zastanów się jeszcze raz, czy to na pewno coś, czego potrzebujesz i jeśli odpowiesz sobie na to pytanie twierdząco, kup to! Kupowanie rzeczy na kredyt tylko z pozoru jest świetną okazją i powinno być rozwiązaniem tylko w nagłych przypadkach!

 • Wydziel sobie kwoty na różne cele - taki sposób planowania budżetu pozwoli Ci w łatwy sposób go kontrolować!

 • Zacznij od małych kroków - to właśnie pozornie małe rzeczy często mogą zdziałać naprawdę wiele. Zamiast kupować codziennie kawę w drodze do pracy, czy na uczelnie zainwestuj w dobry kubek termiczny i zabieraj ją ze sobą! Postaraj się jeść częściej w domu niż na mieście, rób obiad na zapas i zabieraj go ze sobą do pracy.

 • Załóż konto oszczędnościowe - dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł w sprawny sposób zacząć oszczędzać! Wszystkie środki, które wpływają na to konto podlegają oprocentowaniu

 • Zacznij inwestować! - jeśli masz już dość spore oszczędności, nie odkładaj ich “do skarpety”, warto zacząć inwestować! Żeby robić to dobrze, warto skorzystać z pomocy od osób doświadczonych, takich jak doradcy finansowi, którzy będą w stanie doradzić Ci jak skutecznie to robić!

Zmieniając nawyki finansowe przynieść może naprawdę wiele korzyści! Dzięki temu budujemy bezpieczeństwo, a nasze życie może być o wiele łatwiejsze. Pamiętaj, że nawet małe zmiany mogą mieć duży wpływ na budżet, a my staniemy się spokojniejsi.