Obecnie jesteśmy świadkami ogromnego wzrostu stosowanych technologii, które mają ogromny wpływ na naszą codzienność. Z jednej strony usprawniają nasze życie i sprawiają, że staje się ono bardziej komfortowe, z drugiej zaś strony, tworzą nowe zagrożenia i szereg zaawansowanych rozwiązań, które ułatwiają pracę przedstawicielom przestępczego półświatka. Mają oni wiele możliwość na oszukania i kradzież dzięki i przy użyciu nowych technologii, dlatego warto zdać sobie sprawę z zagrożeń, które na nas czyhają.  

Skimming

Skimming to przestępstwo, które polega na skopiowaniu, bez wiedzy osoby uprawnionej, zawartości karty płatniczej, a dokładnie paska magnetycznego, który skanowany jest za pomocą specjalistycznych urządzeń. Do takich przestępstwa najczęściej dochodzi w restauracjach, klubach,  komunikacji miejskiej. Takie ściągnięte informacje wykorzystywane są do stworzenia duplikatu karty, która używana może być do wypłat z bankomatów czy płatności w terminalach!

Skimming bankowy

Skimming bankowy jest to odmiana “tradycyjnego skimmingu”. Polega on na instalowaniu na bankomacie skomplikowanych nakładek na klawiatury, mini-kamer, fałszywych czytników. W przypadku tego zjawiska przestępca nie tylko zdobywa zeskanowane informacje z karty płatniczej, ale również kod PIN, dzięki, któremu może dokonywać wszelkich transakcji, które wymagają autoryzacji. Takie przestępstwa zazwyczaj wymagają dużo wiedzy i pochłaniają mnóstwo czasu, dlatego tego typu nielegalnymi działaniami zajmują się zazwyczaj zorganizowane grupy.

Jak uchronić się przed skimmingiem?

Należy pamiętać, że bankomat jest urządzeniem, które znajduje się w miejscu, do którego dostęp ma każdy, co znacząco ułatwia sprawę przestępcom. Dlatego przed każdą próbą wypłaty pieniędzy należy sprawdzić bankomat.

Po pierwsze obejrzyj czytnik kart, czy wygląda on na nienaruszony i czy za bardzo nie wystaje ze swojego miejsca. W następnej kolejności sprawdź klawiaturę bankomatu, czy jest ona równa względem obudowy. Jeśli do bankomatu przymocowane są jakieś niecodzienne elementy, albo coś odstaje, lepiej znaleźć inne miejsce, gdzie możemy wypłacić pieniądze. Jeśli wpisujesz pin, pamiętaj o tym, aby zakryć ręką kod PIN. Nie korzystaj z bankomatów, które postawione są gdzieś na uboczu, w odludnych miejscach.

Kradzież danych  

Jeśli korzystasz z kont online pamiętaj, aby być uważnym! Przestępcy do wyłudzania danych wykorzystują liczne sposoby. Aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy należy dokładnie sprawdzać przychodzące do nas maile, adresy stron na których się logujemy. Koniecznie również zwróć uwagę na komunikaty SMS, takie jak potwierdzenie transakcji - wysyłanie fałszywych wiadomości tekstowych to kolejny z podstępów stosowanych przez cyberprzestępców.

Phishing

Phishing jest jedną z najpopularniejszych metod oszustwa w sieci. Polega ono na podszywaniu się pod instytucje, stronę czy osobę w celu wyłudzenia określonych informacji. Taka praktyka obejmuje kradzież numerów kart kredytowych, danych kont bankowych, kradzieży haseł czy innych cennych informacji. Jednym ze sposobów phishingu nich są fałszywe wiadomości e-mail z linkiem, które do złudzenia przypominają te, które otrzymujemy ze swojego banku. Jeśli klikniemy w link zostajemy przekierowani do fałszywej strony logowania. Większość metod phishingu opiera się na tworzeniu realistycznie wyglądających stron, których adres jest nieznacznie zmodyfikowany. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać maile - banki z reguły nie wysyłają wiadomości, które zawierają odnośniki do stron logowania! Jeśli masz obawy, że nadesłany do Ciebie mail jest oszustwem usuń go natychmiast i nie klikaj w żadne linki i załączniki. Jeśli nie jesteś pewny, czy mail, który dostałeś jest prawdziwy skontaktuj się z siedzibą instytucji, od której rzekomo dostałeś mail. To pozwoli Ci na weryfikację.

Warto zapoznać się z działaniem tego typu oszustów, ponieważ bazują oni na niewiedzy i ignorancji użytkowników. Aby uchronić się przed działaniem oszustów zawsze bądź ostrożny, gdy korzystać ze stron bankowych, płacisz zbliżeniowo, czy korzystasz z bankomatu. Warto w każdym z tych wypadków zastosować zasadę ograniczonego zaufania i do każdej z tych czynności podchodzić z dystansem. Takie zachowanie może uchronić nas od niemiłych konsekwencji kradzieży danych czy to w Internecie, czy z karty płatniczej.

Nowe technologie stały się częścią naszego życia i to już chyba nieodwracalnie. Nie da się zaprzeczyć, że takie nowoczesne rozwiązania niosą za sobą wiele możliwości, które w znaczący sposób wpływają i podnoszą  komfort naszego życia. Trzeba jednak zaznaczy, że są one również źródłem nirbezpieczeństwa. Cyberprzestępczość w ostatnich latach  znacząco się nasiliła i stała się bardzo popularna. Dodatkowo, takim nielegalnym biznesem zajmują się obecnie dobrze zorganizowane, liczne grupy przestępcze, których działania są niezwykle przemyślane, dlatego warto być uważnym!