Piramidy finansowe to oszustwa pieniężne pojawiające się co jakiś czas na rynku pod postacią nowego biznesu - szybka gotówka bez ryzyka, co okazuje się zupełną nieprawdą. W tym artykule dowiesz się jak uchronić się przed przekrętami finansowymi i bezpiecznie lokować swoje oszczędności.

Czym jest piramida finansowa?

Piramidy finansowe to struktura w której to wpłaty osób znajdujących się poniżej generują zyski tych, znajdujących się w hierarchii ponad nimi. Klienci przyciągani są do piramidy obietnicą rzekomego przyszłego szybkiego i bezpiecznego zysku. Taki system inaczej nazywany jest Schematem Ponziego - określenie to pochodzi od Włocha, który stworzył pierwszą piramidę finansową, która odbiła się szerokim echem na świecie. Charles Ponzi, bo tak nazywał się znany oszust, był włoskim emigrantem mieszkającym w USA, stworzył swój schemat w 1920 w Bostonie.

Jego system jednak nieco różnił się od piramid finansowych, na które natykamy się dziś. Główną różnicą był podział zysku, w przypadku piramidy Ponizego cały dochód był gromadzony przez twórcę przekrętu i to on, według swojego uznania rozdzielał go osobom na niższych szczeblach. Natomiast w przypadku systemów, które dziś są bardziej popularne, każdy poziom piramidy czerpie zyski z niższych szczebli, a profity są ustalane procentowo.

Piramida musi upaść

            Warto zaznaczyć, że każda, nawet najlepiej zorganizowana piramida finansowa w końcu musi upaść. Spowodowane jest to faktem, że do swojego działania potrzebuje ona ciągłego pozyskiwania nowych klientów, którzy będą chcieli wprowadzić do niej swoje pieniądze - a ich liczba chętnych zawsze jest ograniczona. Dla przykładu, gdybyśmy założymy, że funkcjonowanie jakieś piramidy opiera się na wprowadzeniu przez każdego z uczestników kolejnych sześciu nowych do systemy, to już na trzynastym poziomie takiej piramidy musiałaby być większa od całkowitej liczby ludności na świecie.

Kolejnym czynnikiem nietrwałości takiego inwestowania jest fakt, że piramida działa dopóki więcej jest środków wpłacanych niż wypłacanych - taki stan nie może być utrzymywany ciągle. Kiedy jakaś grupa osób naglę postanowi się wycofać i odebrać swój zysk, a napływ pieniężny od nowych klientów nie będzie wystarczający piramida przestaje działać.

Jak bezpiecznie inwestować?

Przed decyzją o zainwestowaniu swoich oszczędności warto poznać kilka zasad, które pozwolą nam uchronić się przed utratą pieniędzy.

 

  • Po pierwsze, sprawdź czy podmiot, któremu chcesz powierzyć swoje pieniądze w oczekiwaniu zysku, posiada pozwolenie na prowadzenie działalności na rynku finansowym. Jeśli firma nie ma takiego pozwolenia, omijaj ją z daleka. Zezwolenie takie jest wydawane przez organ nadzoru nad rynkiem, czyli przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Takiej weryfikacji dokonać możesz za pomocą strony internetowej KNF. Firmy, które działają na podstawie takiego zezwolenia są poddane nadzorowi, a uprzednio dokładnie prześwietlone - takim firmom łatwiej można zaufać. Warto również sprawdzić sekcję dotyczącą ostrzeżeń publicznych, gdzie znajdziemy nazwy firm, które nie posiadają odpowiednich zezwoleń. Nie jest to jednak lista pełna, to, że jakieś firmy na niej nie ma, nie oznacza, że jest wiarygodna.

  • Powinniśmy być ostrożni, kiedy firma oferuje nam wysokie zyski względem ofert innych, legalnie funkcjonujących na rynku podmiotów. Właściciele piramid są bardzo dobrymi graczami finansowymi, a do przekonania potencjalnych klientów wykorzystują chwyty psychologiczne i przedstawiają informacje dotyczące inwestycji tak, aby firma wydawała się na wiarygodną i bezpieczną.

  • Nie daj się również zwieść profesjonalnie wyglądającym stronom internetowym, elegancko wyglądających przedstawicieli czy ekskluzywnym pomieszczeniom - oszuści często dbają o to, aby część wizualna przedsiębiorstwa była na jak najwyższym poziomie.

  • Zadawaj pytania, żądaj dokumentów oraz informacji na piśmie - informacja ustna nie jest wystarczająca. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie otrzymanych informacji z osobą której ufasz lub z doradcą finansowym.

  • Koniecznie dokładnie przeczytaj umowę oraz inne dokumenty, które otrzymasz - takie jak regulaminy, warunki, świadczenia usług. Zwracaj uwagę na wszystko, co napisane jest małym druczkiem. Nigdy nie podpisuj niczego bez uprzedniej dokładnej analizy!

  • Nie wierz w to, że możesz osiągnąć pewne zyski w szybkim tempie i to bez żadnego ryzyka - takie inwestycje po prostu nie istnieją.

  • Warto również sprawdzić czy organizatorzy danego przedsięwzięcia mieli już wcześniej problemy z prawem i czy na swoim koncie posiadają jakieś wyroki.

  • Sprawdź czy podmiot sporządził i złożył roczne sprawozdanie finansowe w Krajowym Rejestrze Sądowym - jeśli nie, ryzyko tego, że firma jest piramidą finansową znacznie wzrasta.

Warto pamiętać o tych radach kiedy planujemy inwestycję swoich środków. Organizatorzy oszustw finansowych są sprytnymi graczami i potrafią przedstawić swoją ofertę w bardzo pozytywnym świetle, jako inwestycja w pełni bezpieczna - jednak odpowiednia weryfikacja może uchronić nas od utraty swoich oszczędności.