Inwestowanie nie jest prostą sztuką, a większość ludzi boi się ryzyka, które może się z tym wiązać, ponieważ wyobraża sobie inwestycję, jako niepewną grę na giełdzie i operowanie ogromnymi kwotami - rzeczywiście, takie inwestycje najczęściej powiązane są z proporcjonalnie dużym zyskiem, jednak może zdarzyć się również tak, że inwestycja się nie uda i ta decyzja okaże się naszym największym błędem życiowym. Warto więc przyjrzeć się innym, niekonwencjonalnym sposobom lokowania pieniędzy. Inwestycje alternatywne cieszą się coraz większą popularnością. Dodatkowym plusem może być fakt, że inwestycje te mogą wiązać się z naszymi pasjami, a przy okazji gwarantować nam zysk osiągnięty w przyszłości.

Czym jest inwestowanie alternatywne?

 Inwestowanie alternatywne nie zalicza się do tradycyjnych form inwestowania, są trudniejsze pod względem realnej oceny ich zyskowności oraz mają niższą płynność od tych dokonywanych na rynku pieniężnym i akcyjnym. Nie opierają się ona na papierach wartościowych, a co za tym idzie są one nisko skorelowane z rynkami finansowymi. Jednak są dobrym rozwiązaniem, gdy stopy procentowe są niskie lub na giełdzie nastąpi krach. Ten rodzaj inwestowania pieniędzy jest stosunkowo bezpieczniejsze. Nie wiąże się z nimi wysokie ryzyko straty zainwestowanego kapitału. Wartość takiej inwestycji jest uzależniona od czynników pozagiełdowych, a co za tym idzie nie jest zależna od bessy na rynku, wojny czy destabilizacji politycznej. Jednak inwestowanie alternatywne wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie, w którym chcemy tych inwestycji dokonywać.

Kruszce

 Kiedy myślimy o inwestycjach alternatywnych od razu na myśl przychodzi nam inwestowanie w kruszce, a szczególnie lokowanie swojego kapitału w złoto. Jedną z głównych zalet złota jest fakt, że jest ono ponadnarodową walutą i uznawana jest ona w praktycznie każdym systemie społecznym. Najpopularniejszym sposobem inwestowania w złoto jest nabywanie sztabek lub monety kolekcjonerskie. Złoto jest aktywem płynnym, a co za tym idzie bardzo łatwo wymienić go na gotówkę. Należy jednak pamiętać, że złoto jest najsilniej związane z rynkiem pieniężnym ze wszystkich inwestycji alternatywnych. Oprócz złota, coraz większą popularnością cieszą się inne kruszce. Przykładem może być platyna, czyli ciężki metal o szarobiałym połysku, w przyrodzie występuje ona bardzo rzadko, a przy tym jej obróbka jest trudna, co związane jest z wysoką temperaturą, w której dochodzi do jej topnienia - wszystko to wpływa na jej cenę. Wyroby platynowe są droższe od tych ze złota, niestety jednak mniej trwałe.

Alkohol

Chodź może wydawać się to dziwne, to własnie alkohol jest jednym ze sposobów inwestowania alternatywnego i ma on wielu entuzjastów! W przypadku takich inwestycji warto wiedzieć w jakie gatunki i rodzaje alkoholu należy inwestować. Inwestorzy najchętniej wybierają wino. Musi być ono naprawdę dobrej jakości i warto dobrze znać się na temacie, aby zakupione przez nas butelki w przyszłości osiągnęły odpowiednią wartość. Kolejnym trunkiem, który cieszy się popularnością jest Whisky!  Wiele osób wybiera ten popularny obecnie trunek, gdy chodzi o inwestowanie pieniędzy. W tym przypadku również warto zasięgnąć opinii specjalisty, ponieważ rynek whisky jest rynkiem ogromnym i należy wiedzieć jak się w nim poruszać.

Sztuka

 Takie ulokowanie kapitału jest przeznaczone dla osób cierpliwych, ponieważ najczęściej zwraca się ona po 5-10 latach. W Polsce rynek ten jest stosunkowo niewielki, jeśli porównamy go z Zachodem, jednak rozwija się on bardzo dynamicznie. Według powszechnej opinii inwestowanie w sztukę zarezerwowane jest dla bogaczy, a to opinia nieprawdziwa. Oczywiście, kiedy posiadamy ogromny majątek będzie nam prościej, jednak zdarzają się aukcje zaczynające się od niższych kwot, które kończą się często w okolicach tysiąca złotych - sprawia to, że nawet nie dysponując ogromnym majątkiem, jesteśmy w stanie rozpocząć swoją przygodę z tego typu inwestowaniem.

Przedmioty kolekcjonerskie

Przedmiotem kolekcjonerskim można nazwać naprawdę dużo rzeczy, najczęściej jednak kojarzymy tę kategorię z znaczkami pocztowymi, kartami do wszelkiego rodzaju gier czy też monetami. Najczęściej są to pojedyncze egzemplarze lub takie, które wyprodukowane zostały w niewielkim nakładzie. Inwestowanie w ten sektor wymaga od nas dużej specjalistycznej wiedzy, tylko wtedy będziemy mogli odróżnić to, co warte jest ulokowania pieniędzy, od tego co przynieść nam może jedynie straty. Jeśli chodzi o inwestowanie w przedmioty kolekcjonerskie rozstrzał cenowy jest ogromny, a więc próg wejścia w tę inwestycję nie musi być wysoki.

Jeśli planujemy długotrwałe lokowanie kapitału z pewnością należy zwrócić uwagę na rynek inwestycji alternatywnych. Ten rynek może być szczególnie atrakcyjny dla osób posiadających wysoki majątek, którzy mają doświadczenie na lokowaniu pieniędzy na rynku finansowym i szukają kolejnych możliwości dywersyfikacji swojego portfela.