Wiele z osób, które potrzebują gotówki szuka możliwości jej pożyczenia w różnych źródłach. W takim przypadku bardzo często natknąć może się na oferty parabanków. Przed zaciągnięciem takiej pożyczki warto jest się jednak porządnie zastanowić! Takie firmy często tylko pozornie atrakcyjne oferty, a ich rzeczywisty koszt wcale nie jest tak atrakcyjny.

Czym właściwie jest parabank?

Wielu z nas na pewno słyszało o takich firmach, jednak warto uświadomić sobie czym tak naprawdę są takie przedsiębiorstwa. Parabankami nazywamy firmy prywatne działające w sektorze finansowym, a ich oferta zbliżona jest do ofert banków. Jednak co najważniejsze w przeciwieństwie do banków właśnie, nie są one objęte tak restrykcyjnymi prawami. Przedsiębiorstwa te są kuszące dla wielu ludzi z powodu niskich wymagań otrzymania kredytu - parabanki oferują kredyty, które często nie wymagają od klientów żadnej dokumentacji poświadczającej zdolności kredytowej. Nie podlegają one prawu bankowemu, nadzorowi finansowemu i systemowi gwarantowania depozytów. Działają one na podstawie Kodeksu Prawa Cywilnego - tak jak każda prywatna firma.

Procedura przyznania gotówki przez parabank, jest znacznie prostsza w porównaniu do oferty prawdziwych banków. Pożyczka może być udzielona nawet w jeden dzień, bez konieczności przedstawienia swojej historii kredytowej oraz wiarygodności finansowej. Takie rozwiązanie dla wielu osób wydaje się bardzo kuszące. Pożyczki te zaciągają często osoby, których historia kredytowa nie wygląda dobrze, a w banku nie mogą liczyć na żaden kredyt. Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że taki kredyt to szybka i prosta kasa. Często zaciągnięcie takiego długu może wiązać się z ogromnymi problemami! Taką decyzję należy bardzo dobrze przemyśleć. Instytucje pozabankowe udzielają pożyczek w oparciu o własne środki finansowe.

Na co uważać?

Parabanki cieszą się wciąż ogromną popularnością, szczególnie w przypadku otrzymywania tzw. chwilówek, czyli szybkich pożyczek oferowanych przez te firmy. W przypadku podejmowania decyzji o zaciągnięciu długu w parabanku należy prześledzić kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście wysokość oprocentowania kredytu. Najczęściej jest ono wysokie, co sprawia, że zaciągnięty dług może okazać się trudnym do spłacenia. Nie można również zapominać o wszelkiego rodzaju opłatach dodatkowych takich jak odsetki czy koszty związane z obsługą.Spirala zadłużenia


Łatwość zaciągnięcia kredytu w instytucjach typu parabanki sprawiają, że coraz więcej ludzi wpada w tzw. spiralę zadłużenia. Oznacza to, że wysokość wydatków związanych z naszymi zobowiązaniami wobec różnych instytucji znacząco przewyższa nasze dochody, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie spłacać naszych długów. Osoby, które znajdują się w tej sytuacji, aby spłacić dług, zaciągają kolejne kredyty wpadając w wir zadłużenia, z którego bardzo ciężko jest się wydostać.Taka sytuacja bywa dramatyczna i bardzo trudno jest sobie z nią poradzić. Niejednokrotnie zaciąganie długów działa jak nałóg, postępuje i trudno go zatrzymać. Ma wpływ na naszych najbliższych i otoczenie, odbija się na psychice zadłużonego i znacząco utrudnia funkcjonowanie.

Jak sobie poradzić?

Wyjście z długów jest procesem ciężkim, długim i wymaga ogromu pracy. Nie ma jednej, sprawdzonej recepty dla dłużników, ponieważ każda sytuacja jest inna. Z takim problemem warto udać się do profesjonalnego doradcy finansowego, który udzieli nam wsparcia i zaproponuje szczegółowy plan działania. Nie wstydź się prosić o pomoc, w przypadku spirali zadłużenia może okazać się ona jedynym wyjściem, trzeba zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i jak najszybciej zacząć działać!

Warto pomyśleć o dodatkowym źródle dochodu - podjąć dodatkową pracę po godzinach. Istnieje wiele możliwości dorobienia, jeśli chcesz, na pewno coś znajdziesz. Jeśli posiadasz samochód pomyśl o jego sprzedaży, może tańszym rozwiązaniem będzie korzystanie z komunikacji miejskiej, a zdobyte pieniądze pomogą pomóc spłacić chociaż część zadłużenia. Sprzedaj wszystko co nie jest Ci potrzebne do funkcjonowania - markowe ubrania, telewizor, biżuteria - uzyskaną gotówkę przeznaczyć na spłatę długu. Przeanalizuj swoje wydatki - może wcale nie musisz wydawać aż tylu pieniędzy. Zmiana nawyków i stylu życia jest jedną z najważniejszych rzeczy w procesie wychodzenia z wiru zadłużenia. Na początku będzie ciężko, jednak takie poświęcenie przyniesie efekty.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie przeanalizuj czy nie jest dla Ciebie za drogie, może uda Ci się znaleźć coś tańszego, a dzięki temu zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Jeśli jednak mieszkasz w domu lub mieszkaniu, które jest Twoją własnością rozważ wynajem pokoju. Każdy sposób na zwiększenie swojego miesięcznych przychodów będzie dobry.

W takiej sytuacji warto również zwrócić się do instytucji o wydłużenie rat, zmniejszając ich miesięczną wysokość. Co prawda okres spłaty będzie dłuższy, ale łatwiej będzie zmieścić się w budżecie.