Fiskus wypełni PIT 2019!

To jedna z największych zmian, które dokonują się w tym roku. Po kilku lat zapowiadania tego udogodnienia, w tym roku Urzędy Skarbowe PITy za rok 2018 mogą wypełnić za nas. Przygotowana deklaracja zostanie opublikowana na stronie podatki.gov.pl już po 15 lutego.  Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Deklaracja dla podatników zostaną wypełnione na podstawie informacji od płatników, danych przekazanych przez podatnika za rok ubiegły oraz danych znajdujących się w rejestrach państwowych. W tym roku z możliwości wypełniania PITów przez Fiskus, czyli Krajową Administrację Skarbową mogą skorzystać osoby rozliczające się na podstawie PIT-37 oraz PIT-38. Oznacza to więc, że nie jest to opcja dla wszystkich i tak na przykład osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą nie będą mogły skorzystać z tej formy. Pamiętać należy również, że jeśli fiskus nie wie o ulgach, z których korzystamy, nie uwzględni ich, jednak po tym jak nasz PIT znajdzie się na stronie, mamy możliwość jego poprawy i uzupełnienia, możemy też nie robić nic, wtedy Urząd przyjmie go w takiej formie.

Nowa kwota wolna od podatku

Składają PIT w 2019 roku możesz spodziewać się zmiany kwoty wolnej od podatku. Została ona podwyższona z 6001 zł do 8001. Co sprawia, że maksymalna kwota zmniejszająca podatek wynosić będzie 1440 zł. Ponadto, większa grupa osób będzie mogła skorzystać z podwyższonej kwoty odliczanej od podatku, w tym roku obejmie ona wszystkich, których przychód nie przekroczył 13.000 zł, a nie jak dotychczas 11.000.

Nowa możliwość

Przy rozliczeniu podatkowym za rok 2018 pojawia się nowa możliwość, czyli rozliczenie działalności nierejestrowanej, czyli małego biznesu, który osoba fizyczna prowadzi we własnym imieniu. Ta możliwość dotyczy osób, które przez minione 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej, a przychód nie przekroczył w żadnym miesiącu połowy minimalnej pensji (w 2018 roku jest to kwota 1050 zł brutto).

Nowa stawka ryczałtu od najmu

Stawka ryczałtu podatkowego od przychodów z najmu wynosi 8,5%, jednak w tym roku, aby uzyskać tę wysokość stawki, należy spełnić warunek, aby wartość nie przekraczała 100 000 zł! Jeśli ta wartość zostanie przekroczona, wtedy stawka wzrasta do 12,5% - to nowość, o której należy pamiętać!

Jakie przychody są wolne od podatku?

Warto pamiętać, że istnieją przychody, których nie mamy obowiązku uwzględniać w zeznaniu podatkowym. W ich skład wchodzi między innymi program 500 plus, ale również większość zasiłków czy odsetki z lokat bankowych. 

Jak złożyć PIT przez Internet?

Od jakiegoś czasu możliwe jest złożenie deklaracji podatkowej przez Internet. PIT złożyć możemy za pomocą portalu www.e-deklaracje.gov.pl. Aby dokonać takiego rozliczenia przygotować musimy swój numer PESEL lub NIP, naszą datę urodzenia, oraz kwotę przychodu uzyskaną w roku 2017 - co ma na celu weryfikację tożsamości podatnika. Należy pobrać aplikację, która dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów, a następnie odnaleźć odpowiedni dla nas formularz, do którego wpisujemy swoje dane osobowe oraz informacje na temat przychodów, które osiągnęliśmy w roku poprzednim. Odpowiednio wypełniony dokument wysyłamy za pośrednictwem systemu. Pamiętaj, że po wysłaniu rozliczenia należy pobrać i wydrukować Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej. Rozliczenia za pomocą Internetu należy dokonać najpóźniej do 30 kwietnia włącznie.

Jak przekazać 1% swojego podatku?

Przy składaniu deklaracji podatkowej istnieje możliwość przekazania swojego podatku w wysokości 1% na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Mamy możliwość decyzji, na którą z organizacji przekażemy ten ułamek podatku. To bardzo prosta procedura, wystarczy, że w odpowiedniej rubryce formularza PIT wprowadzisz nazwę i numer KRS wybranej organizacji, a w miejscu wnioskowanej kwoty podać kwotę będącą 1% podatku zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek. Za przekazanie tej kwoty podatnik nie ponosi żadnych kosztów, dlatego warto korzystać z tej możliwości i wspierać w ten sposób potrzebujących. Wykaz organizacji posiadających status Organizacji Pożytku Publicznego możesz znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Pracodawcy mają obowiązek dostarczyć pracownikowi PIT-11 do 28 lutego. Natomiast termin składania rozliczeń podatku za 2018 rok mija 30 kwietnia! Warto jednak rozliczyć się wcześniej, co pozwoli uniknąć stresów i przeciążonych systemów!