Jesteś młodym przedsiębiorcą? Potrzebujesz pieniędzy na rozkręcenie swojej firmy? Pożyczka hipoteczna to dobra alternatywa dla osób którym brakuje środków na start lub rozwój firmy. Jednakże jeśli marzy Ci się wycieczka do odległych zakątków globu, czy po prostu chcesz przeznaczyć środki na cele niezwiązane z firmą, dalej możesz ubiegać się o pożyczkę hipoteczną. Poniżej znajdziecie kilka ważnych informacji dotyczących tego typu finansowania.

Dla kogo?

Oferta pożyczki hipotecznej jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas ubiegania się o pożyczkę nie wymaga się dokumentów dotyczących celu przeznaczenia środków finansowych. Możemy wykorzystać ją na spłatę innych zobowiązań czy wydatki związane z prowadzeniem firmy.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Przedsiębiorstwa te powinny prowadzić działalność gospodarczą od co najmniej roku. Pożyczkę którą chcemy uzyskać na rozpoczęcie działalności możemy uzyskać od pierwszego dnia istnienia firmy. Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka hipoteczna może być udzielona osobie która posiada jakąś nieruchomość czyli dom, mieszkanie, biuro lub grunty. Istnieje również możliwość wzięcia pożyczki nie będąc właścicielem nieruchomości. W takim wypadku potrzebna będzie zgoda osoby trzeciej na obciążenie jej nieruchomości hipotek. Firma nie może również posiadać negatywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Dodatkowe koszty

Ubezpieczenie jest ważnym czynnikiem wpływających na całkowity poziom poniesionych przez przedsiębiorcę kosztów. Na wypadek niespodziewanych okoliczności które mogłyby znacznie zmniejszyć wartość naszego zabezpieczenia wymagane jest ubezpieczenie nieruchomości-w przypadku pożaru i innych wypadków losowych. Pożyczkodawcy oczekują również cesji praw z polisy na życie ze wskazaniem siebie jako uprawnionego do otrzymania świadczenia. W okresie przejściowym, do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku, pobierane jest również ubezpieczenie pomostowe. Zazwyczaj występuje ono w postaci podwyższonej marży lub opłaty stanowiącej procent od kwoty kredytu.

Dlaczego to się opłaca?

Pożyczka hipoteczna jest przeznaczona dla przedsiębiorców którzy chcieliby skorzystać z tej formy finansowania i przeznaczyć środki na dowolny cel.

Dzięki temu możemy uzyskać duży zastrzyk gotówki, przy bardzo dobrych warunkach. Maksymalna kwota pożyczki o jaką możemy się ubiegać może stanowić do 80% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem. Jeżeli zabezpieczeniem są grunty, a przedsiębiorca nie prowadzi działalności z branży rolniczej to kwota może wynosić maksymalnie 50% wartości gruntu. Okres kredytowania może wynieść do 30 lat. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej ustalane jest indywidualnie dla każdego Klienta i jest dużo niższe niż przy kredycie gotówkowym.

 

Kredyt vs. pożyczka

Czasami szukając informacji o kredycie znajdujemy artykuły o pożyczkach i odwrotnie. Mimo że są to pojęcia pokrewne, to jest jest kilka znaczących różnic.

  • Jak już wspomniano wcześniej, środki z pożyczki hipotecznej możemy wykorzystać na dowolny cel, niekoniecznie związany z wydatkami firmowymi. Jednakże biorąc kredyt hipoteczny jesteś zobowiązany do przeznaczenia pieniędzy na zakup domu, działki budowlanej, mieszkania lub remont nieruchomości.

  • Przewagą pożyczki na kredytem jest także oprocentowanie. W przypadku pożyczki hipotecznej to około 5 %, a kredytu to ok. 9 %.

  • Aby wziąć kredyt należy również posiadać swój kapitał w wysokości co najmniej 10% pożyczanej kwoty. Natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej wkład własny nie jest wymagany.

  • Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt to możesz liczyć na maksymalnie taką kwotę, na jaką posiadasz zdolność finansową. W przypadku pożyczki jest to maksymalnie 80% wartości nieruchomości.

Najlepsze oferty

Zastanawiając się jaką ofertę pożyczki hipotecznej wybrać, należy zrobić dobry research. Warto skorzystać z porównania kilku ofert online, dzięki temu będziemy mieli je sklasyfikowane od tych najbardziej opłacalnych do tych najmniej. Warto również skorzystać z pomocy doradców finansowych.