Chcesz założyć swoją firmę i szukasz sposobu jej finansowanie, albo posiadasz już działalność, jednak potrzebujesz zastrzyku finansowego, aby kontynuować działalność? Marzą Ci się studia za granicą, niestety nie dysponujesz takimi środkami? Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach są pożyczki, które udzielane są z funduszy Unii Europejskiej!


Czym właściwie są pożyczki unijne?


Jedną z głównych form dofinansowania w Polsce dotychczas były dotacje, jednak z punktu widzenia gospodarki, ten instrument finansowania przedsiębiorstw jest już nieco przestarzały i nie spełnia w stu procentach swoich założeń. Z pomocą więc przychodzi nowy system pożyczek unijnych, który częściowo zastępuje ten oparty na dotacjach. Pożyczki wyróżnia to że w przeciwieństwie do dotacji, są środkami zwrotnymi które można ponownie wykorzystać. Takie rozwiązanie dostępne jest dla piętnastu polskich województw w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Co wyróżnia pożyczki unijne?

Jednym z głównych walorów pożyczek unijnych jest fakt, że są one odpowiednio dopasowane do najważniejszych potrzeb danego regionu i nie są uniwersalne dla całej Polsce. Warto również podkreślić, że pożyczki udzielane są zarówno początkującym przedsiębiorcom oraz tym, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności. To co najważniejsze, pożyczki unijne są niskooprocentowane, co sprawia, że dużo łatwiej je spłacać, są korzystne dla przedsiębiorstwa. Tego rodzaju pożyczki to również idealna okazja dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na pozyskanie kredytu z ofert bankowych czy to ze względu na niewielką historię kredytowym i takim, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.


Jak działają Pożyczki Unijne?


Pieniądze, które zasilają finansowanie pochodzą z Funduszy Europejskim, które następnie trafiają do odpowiedniej województw. To właśnie samorządowe jednostki administracyjne dysponują tymi środkami. Najczęściej współpracują one z lokalnymi fundacjami, agencjami rozwoju regionalnego czy określonego banku. Te podmioty stają się ich pośrednikami finansowymi, którzy dysponują środkami z funduszy powierniczych zakładanych przez jednostki administracyjne. I to właśnie do takiego pośrednika najczęściej zgłosić musi się przedsiębiorca, który pragnie uzyskać takie wsparcie. Do zadań tych instytucji pośredniczących w tej procedurze należy również udzielanie wszelkich informacji na temat pożyczek i kompetentna pomoc w przeprowadzeniu przez procedurę uzyskania takiego finansowania.

 

 Na co udzielane są pożyczki unijne?


Pożyczki udzielane są dla osób bezrobotnych, osób, które pragną założyć działalność, dla mikro, małych i średnich firm. Istnieją również pożyczki, które finansują inwestycje, które związane są z rewitalizacją, termomodernizacją czy zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w firmach oraz w sektorze publicznym. Pożyczki unijne mają na celu zwiększenie konkurencyjności firmy i jej rozwój na rynku! Dzięki takiemu dofinansowaniu przedsiębiorstwo jest w stanie zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Oferta pożyczek, różni się w zależności od regionu na terenie, którego jest udzielana. Pełną ofertę pożyczek znaleźć możesz na oficjalnych stronach pożyczek unijnych prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.


Pożyczki unijne dla nauki.

 

Pożyczki unijne nie są przeznaczone jedynie do przedsiębiorców i firm. Istnieje również pomoc skierowana dla osób, które chciałyby kontynuować swoją edukację lub po prostu uzupełnić swoje wykształcenie. Kwota takiej pożyczki jest nie mniejsza niż 600 zł oraz nie większa niż 100 000 zł. Bariera finansowa zostaje zlikwidowana. Pożyczka przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, mieszkających w Polsce, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Kapitał można przeznaczyć na pokrycie kosztów studiów podyplomowych, studiów MBA trwających nie dłużej niż 24 miesiące. Dostępne opcje to również kursy i szkolenia zawodowe, językowe, seminaria czy warsztaty. Wniosek o dofinansowanie można złożyć online na stronie https://inwestujwrozwoj.pl/.Ważną informacją jest, że pożyczki nie można przeznaczyć na opłacenie studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich czy doktoranckich. Osoby ubiegające się o dofinansowanie swojej edukacji powinny również wykazać zdolność do spłaty pożyczki. Atutem jest także brak dodatkowych kryteriów jak miejsce zamieszkania, wiek, płeć. Pożyczka ta jest nieoprocentowana, bez żadnych dodatkowych kosztów. Istnieje możliwość umorzenia nawet 20-25% kwoty pożyczki.