Nadszedł czas, kiedy musisz rozważyć najlepszą opcję finansowania samochodu dla Twojej firmy? Nie wiesz jak się do tego zabrać? W tym artykule chętnie pomożemy Ci dokonać wyboru i przedstawimy najbardziej korzystne dla Ciebie możliwości!

 

Rozwój polskich małych i średnich przedsiębiorstw

 

W 2016 roku w Polsce działało około 2,01 mln aktywnych małych i średnich przedsiębiorstw, gdy dla porównania, w 2009 roku było ich jedynie 1,67 mln. 20-procentowy wzrost zwraca naszą uwagę na niezwykłą siłę i szybkość, z jaką rozwijają się mikroprzedsiębiorstwa. Ich wzrost zwiększył udział w tworzeniu PKB, który w roku 2008 wynosił 71,1%, natomiast w roku 2015 sięgnął już 74%. Według raportów, to właśnie mikroprzedsiębiorstwa mają największy wpływ na tworzenie PKB!

 

Samochód na miarę

 

Jeżeli przyszedł czas dla Twojej firmy na poważny rozwój transportu, rozważ przede wszystkim ile, jakie oraz na jaki okres czasu potrzebny Ci środku transportu.

 

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na całe floty samochodów dla swojej firmy, przede wszystkim w myśli mając zapewnienie komfortu swoim pracownikom, podczas poruszania się w sprawach służbowych. Pamiętaj więc, aby dokładnie zastanowić się nad tym, czy Twoja firma naprawdę potrzebuje dużej ilości pojazdów, a może wystarczy jej jeden lub jedynie kilka samochodów.

 

Przemyśl również to, na jak długi okres czasu potrzebny Ci jest pojazd. Ta decyzja bezpośrednio wpłynie na rodzaj dofinansowania, który będzie dla Ciebie najlepszy, dlatego poświęć chwilę na skalkulowanie czy potrzebujesz samochodu na stałe, a może wystarczy on jedynie na krótki okres rozwoju firmy.

 

Sposób dofinansowania - jaki?

 

Jeśli wiesz już, jaki typ oraz ile pojazdów będą służyć Ci najlepiej, możesz przejść do poszukiwania najlepszej opcji w kwestii dofinansowania.

 

Kupna samochodu możesz dokonać na kilka sposobów:

  • kupić za gotówkę - taka opcja będzie dla Ciebie odpowiednia, jeśli wolisz wygenerować duże koszty dla Twojej firmy w przeciągu konkretnego miesiąca, a następnie rozliczać jedynie koszty eksploatacyjne;
  • wziąć kredyt - jest to opcja dobra dla przedsiębiorstw, które wiedzą, że będą chcieli eksploatować auto po okresie kredytowania, nie chcą również jednorazowo zamrażać dużego kapitału firmy;
  • skorzystać z leasingu - ze względu na różne formy leasingu (operacyjny, z wysoką zawartością zakupu czy też pod wynajem), ta opcja będzie najbardziej optymalna dla przedsiębiorstw, które nie wiążą swojej przyszłości z samochodami i z góry wiedzą, że będą chcieli zwrócić samochód.

 

 

Leasing najczęściej wybierany

 

Leasing jest najczęściej wybieraną opcją dofinansowania wśród aż 53,1% firm z sektora MŚP w naszym kraju. Korzysta z niego obecnie 50% mikro, ponad 57% małych oraz 47% średnich firm w Polsce. Przy tym okazuje się jednak, że mikro i małe przedsiębiorstwa wciąż bardzo chętnie korzystają z opcji kupna samochodu za gotówkę, a nawet ¼ z nich podaje, że korzysta z przynajmniej dwóch opcji dofinansowania w kwestii transportu.

 

Jak pokazują statystyki, w naszym kraju najczęściej wybieranym rodzajem leasingu jest leasing operacyjny, który ma możliwość wykupu pojazdu po rynkowej wartości końcowej - taka swoboda często kosztuje firmy mniej, niżeli miesięczna rata używania samochodu. W przypadku leasingu finansowego, wyższą miesięczną ratę rekompensują przedsiębiorcom możliwość wykupu samochodu po cenie znacznie niższej niż jego wartość rynkowa. Leasing nie zamraża kapitału firmy i pozwala wykorzystać te środki do realizacji np. strategicznych celów.

 

Wynajem długoterminowy pojazdów

 

Z danych przedstawionych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZLWP) wynika, że rok 2018 był rekordowy dla opcji wynajmu długoterminowego. Po czwartym kwartale roku dynamika rozwoju takiego wynajmu wyniosła aż 17,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Była to największa odnotowana wartość w historii firmy!

 

W 2018 roku więcej niż co piąty samochód osobowy, nabyty w tym czasie przez różne przedsiębiorstwa, znajdował się w wynajmie długoterminowym.

 

W przypadku sektora mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw, najbardziej popularne, i na podobnym poziomie popularyzacji, zauważamy leasing oraz finansowanie pojazdów ze środków własnych, jednak zainteresowanie opcją wynajmu rośnie wraz z wielkością firmy. W przedsiębiorstwach liczących między 50 a 249 pracowników wynajem cieszy się największą popularnością.

 

Skorzystaj z porad doradcy finansowego

 

Pamiętaj, że wybór pomiędzy wszystkimi, wyżej wymienionymi usługami powinien zostać poprzedzony analizą potrzeb przedsiębiorstwa i bilansem korzyści, jakie mogą przynieść przedstawione rozwiązania. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie związane z wykupem auta, wysokością miesięcznego czynszu oraz odpisami amortyzacyjnymi.

 

Jeśli wciąż nie jesteś pewien najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy lub po prostu nie masz czasu na wieczną gonitwę po kolejne dofinansowania, wykwalifikowany doradca finansowy pomoże Ci i wybierze opcję najlepiej dostosowaną do możliwości Twojej firmy oraz Twoich wymagań.

 

Dlaczego warto?

 

Pośrednik kredytowy:

 

  • zna bieżące oferty banków - taka pomoc przyda się szczególnie osobom z małą zdolnością kredytową – pośrednik podpowie, które banki prowadzą łagodniejszą politykę kredytową i warto się do nich zwrócić;
  • pomoże oszczędzić czas;
  • zbada wstępną zdolność kredytową zgodnie z wymaganiami różnych banków i na tej podstawie wytypuje te, w których mamy szansę uzyskać kredyt;
  • usługi pośrednika są z reguły bezpłatne dla Kredytobiorcy, chyba, że bank nie zapłaci mu za usługę – wówczas należy dopiąć kwestie wynagrodzenia;
  • wytłumaczy sformułowania stosowane przez banki i wskaże, co obniża, a co podwyższa zdolność kredytową;
  • ułatwi współpracę z bankiem również po uruchomieniu kredytu i np. po kilku latach może zaproponować korzystniejsze warunki kredytowania, warto więc być z nim w stałym kontakcie.Pamiętaj, że system wynagradzania za sukces gwarantuje, że doradca zaangażuje się w proces ubiegania się o kredyt i pozostanie z Tobą na długi czas. Pośrednik to również lepsza alternatywa dla rozwiązań takich jak ogólnie dostępne sieciowe porównywarki i kalkulatory, które mogą zasugerować niekorzystny wybór, lecz także zbierać i niewłaściwie zarządzać podanymi przez nas informacjami. W szczególności niebezpieczne jest podawanie danych osobowych w sieci. W przypadku pośredników, dane klientów są całkowicie bezpieczne i ich zarządzanie jest regulowane prawnie.