W życiu większości z nas przychodzi taki moment, w którym decydujemy się na spędzenie całego życia z drugim człowiekiem. Wspólne życie oznacza również wspólne wydatki, budżet domowy prowadzony jest razem, zastanawiamy się więc jak najlepiej zarządzać pieniędzmi w związku, tak aby było bezpiecznie, wygodnie i prosto! Istnieje kilka możliwości zarządzania pieniędzmi we dwoje.

Trzy modele budżetu

Zastanawiając się na tym, jak najlepiej zorganizować wspólne finanse napotkać możemy się na trzy podstawowe modele prowadzenia wspólnego budżetu domowego. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy i to od nas zależy, który z nich wybierzemy.

Dwa indywidualne konta 

W tym przypadku każdy partner ma swoje własne konto i samodzielnie dysponuje swoimi pieniędzmi - może zdarzyć się tak, że podczas rozmowy uznacie, że wspólne konto nie jest jednak dla Was, a wizja posiadania kont osobistych jest wygodniejsza. Głównym plusem takiego modelu jest fakt niezależności finansowej każdego z partnerów. Daje to również możliwość podwójnego skorzystania z różnych ofert przygotowanych dla klientów indywidualnych. Jednak, gdy prowadzimy osobne konta trudniej jest nam zarządzać budżetem domowym i wymaga od obu partnerów równego zaangażowania w dysponowanie pieniędzmi.

Jedno, wspólne konto

Wspólne konto bankowe to popularne rozwiązanie, kiedy decydujemy się na posiadanie wspólnego budżetu domowego. Jest to konto, którym może zarządzać dwoje współposiadaczy. Co ważne, w większości przypadków bank nie wymaga, aby osoby, które posiadają takie konto były współmałżonkami, a więc jeśli nie jesteście w formalnym związku, wciąż możecie korzystać z możliwości współdzielenia rachunku bankowego. Posiadacze wspólnego konta mają równy dostęp do zgromadzonych tam pieniędzy, każdy z nich dostaje indywidualny dostęp do systemu elektronicznego i dane do logowania.

Jest to sytuacja, w której wszystkie Wasze przychody trafiają na jeden rachunek bankowy, do którego obydwoje macie dostęp. Dzięki takiemu modelowi Wasze wydatki staną się bardziej przejrzyste i łatwiej będziecie mogli stwierdzić na co tak naprawdę wydajecie pieniądze. Taka transparentność może przyczynić się do sprawniejszego zarządzania budżetem domowym, a co za tym idzie wygenerowaniem oszczędności! Wspólne konto oznacza również mniejsze koszty utrzymania konta, w końcu prowadzicie tylko jedno konto, więc wszystkie ewentualne opłaty rozkładają się na pół. Należy pamiętać jednak, że ten model ma swoje minusy. Jedną z głównych wad takiego dysponowania budżetem jest dostępność. W przypadku awarii systemu internetowego, problemów technicznych banków możemy być odcięci od źródła pieniędzy. Gdy posiadacie jedno, wspólne konto przy każdych zmianach lub wyrażeniu chęci wzięcia kredytu wymagany jest podpis obojga posiadaczy konta, a więc podczas zawierania takich umów wymagana jest obecność obojga.

Model 2+1

Taki model zakłada połączenie dwóch poprzednich wariantów - każdy z Was posiada konto indywidualne oraz zakładacie nowe, wspólne konto na które wpłacacie odpowiednie sumy. Wybierając takie rozwiązanie koniecznym jest wcześniejsze ustalenie tego ile środków każdy z Was regularnie przelewać będzie na konto wspólne. Konto takie będzie służyć do wspólnych wydatków takich jak opłaty za czynsz, zakupy spożywcze, opłaty za rachunki etc. Dzięki zachowaniu kont indywidualnych każde z Was zachowuje sferę prywatności i autonomii finansowej i każde z Was otrzymuje przestrzeń na samodzielnie dysponowanie pewną pulą pieniędzy, która pozostanie na Waszych prywatnych kontach. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest również zarządzać budżetem domowym, ponieważ macie go w jednym miejscu. Kolejnym plusem jest to, że w przypadku awarii systemu bankowego lub użyciu błędnego PIN’u do jednego z kont nie istnieje ryzyko odcięcia od źródła pieniężnego, tak, jak to jest w przypadku prowadzenia jednego, wspólnego konta. Ten model ma jednak jedną, poważną wadę, a są nią opłaty związane z koniecznością prowadzenia aż trzech rachunków.

Przed założeniem konta

Zanim zdecydujecie się na prowadzenie wspólnego rachunku bankowego musicie odbyć szczerą, poważną rozmowę! Pamiętajcie, temat finansów bywa tematem ciężkim, a zdarza się i tak, że jest przyczyną wielu nieporozumień i kłótni, dlatego tak ważne jest wcześniejsze porozumienie się. Niech każdy z Was przedstawi swoją wizję wspólnego budżetu i sposobu jego zarządzania, przeanalizujcie, który model jest dla Was najkorzystniejszy i dopiero wtedy podejmijcie decyzję.

Sprawdź oferty różnych banków

Jeśli odbyliście szczerą rozmowę i wybraliście któryś z modeli zakładających istnienie wspólnego konta bankowego koniecznie zrób przegląd ofert różnych banków, które pozwalają na prowadzenie wspólnego rachunku. Szczególnie zwróć uwagę na opłaty naliczane za wydanie i korzystanie z karty. Sprawdź czy istnieją limity wypłat i jakie są koszty ich prowadzenia, czy na konto co miesiąc wpływać musi określona kwota i czy pobierana jest opłata za przelewy i wypłaty z bankomatów. Zwróceniu uwagi na te aspekty i zestawienie ofert różnych banków pozwoli Wam wybrać odpowiednie konto dla Waszego wspólnego budżetu.