Firmowe konto bankowe to kolejny ważny temat dla osoby, która dopiero co wkracza do świata przedsiębiorców. Oczywiście nadal możesz korzystać ze swojego konta osobistego, lecz przy koncie firmowym będzie Ci o wiele łatwiej rozdzielić wydatki prywatne od tych służbowych. Posiadając rachunek firmowy mamy o wiele więcej możliwości dotyczących na przykład ofert kredytów czy innych produktów oferowanych przez bank. Mimo że teoretycznie nie istnieje żaden przepis który nakłada obowiązek założenia osobnego rachunku firmowego przez przedsiębiorcę to jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie. Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji dlaczego warto je założyć.

Jak założyć rachunek firmowy?

Konto firmowe możemy założyć, wtedy kiedy nasza działalność została już zarejestrowana. Potrzebny będzie także nr NIP. Poza standardową wizytą w oddziale wybranego przez nas banku, obecnie możemy również skorzystać z możliwości założenia konta przez Internet. W takiej sytuacji umowa  zostanie nam dostarczona przez kuriera. Podpisanie umowy z bankiem jest także możliwe poprzez wysłanie przelewu weryfikacyjnego ( np. na kwotę złotówki) z konta w innym banku.

Rachunek firmowy- dlaczego warto je założyć?

Istnieje kilka istotnych powodów dla których założenie konta firmowego jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy:

  • posiadanie osobnego konta firmowego wprowadzi porządek w rozdzieleniu finansów służbowym od tych prywatnych,
  • łatwiejsze prowadzenie księgowości,
  • w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego, urzędnicy mają wtenczas wgląd tylko do transakcji na rachunku bankowym podanym w CEIDG (czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej)
  • konto osobiste ma mocno ograniczone możliwości w przypadku wysokości transakcji
  • benefity które możemy otrzymać od banku za założenie konta firmowego
  • w przypadku założenia konta w tym samym banku w którym posiadamy konto osobiste, możliwe są np.: darmowe przelewy,
  • banki oferują swoje produkty w atrakcyjnych warunkach dla posiadaczy rachunków firmowych,


Wszystkie konta w jednym miejscu

Jeżeli jesteś zadowolony ze swojego dotychczasowego konta osobistego, powinieneś zapoznać się z ofertą rachunków firmowych w swoim banki. Dzięki temu możesz tylko zyskać. Standardowym przywilejem są na przykład natychmiastowe przelewy między swoimi rachunkami. Kolejnym benefitem jest to że przy jednym logowaniu do bankowości internetowej mamy podgląd do obu kont. Po założeniu konta musisz również pamiętać, aby zaktualizować swój wpis do CEIDG. Potrzebny będzie numer twojego rachunku oraz nazwa banku.

Czy konto firmowe może być darmowe?

To czy nasze konto firmowe może być darmowe zależy przede wszystkim od oferty w konkretnym banku. Dlatego też zamierzając otworzyć firmowe konto bankowe należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie. Często zdarza się tak że dany bank oferuje na przykład darmowe prowadzenie konta, wydanie karty płatniczej czy konkretną ilość darmowych przelewów w miesiącu. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego który porówna dla nas interesujące nas oferty. Należy zastanowić się nad tym jak będziemy korzystać z naszego konta. Jeżeli np.: zamierzamy głównie posługiwać się płatnościami przelewami, to w tym przypadku potrzebne będzie nam konto z nielimitowanymi, darmowymi przelewami, gdzie nawet jeśli wydanie karty będzie płatnej, to nie mamy obowiązku z niej korzystać.

Konto dostosowane do twoich potrzeb

Każdy z nas zna taką sytuację, gdzie zakładając konto, bank oferował nam gwiazdę z nieba, a w praktyce wygląda to niestety inaczej. Należy dokładnie przyjrzeć się ofercie konta firmowego, aby uniknąć tzw. dodatkowych kosztów. Pamiętaj, że jeżeli zmieniają się zasady korzystania z rachunku firmowego w twoim banku, to zawsze posiadasz możliwość zmiany banku. Przy zmianie banku oraz zmianie numeru konta bankowego WAŻNE jest poinformowanie o tym wszystkich swoich klientów oraz zmiana nr konta w CEIDG.