Polska branża poligraficzna długo mogła by wyliczać przeszkody w rozwoju - poczynając od niespójnego i mało przejrzystego otoczenia prawno-podatkowego, przez niedostatki kapitału aż po brak dostępu do kształcenia zawodowego.
Mimo to, radzi sobie lepiej niż niejedna branża w całym kraju!

 

Branża poligraficzna - królują małe firmy!

 

Rynek poligraficzny jest zdecydowanie zdominowany przez mikro- i małe firmy, bo to aż 90% spośród ponad 9000 panujących w segmencie. Ta silna branża odpowiada za 36% przychodów branży w całym kontynencie, a już co trzeci pracownik jest Polakiem! Eksport w branży wzrósł ponad dwukrotnie w latach 2011-2016, a zaplanowane przez ponad 65% firm inwestycje na najbliższe 2-3 lata, pozwalają stwierdzić, że rynek będzie dalej się rozwijał. Znacząca część firm deklaruje, że ich sytuacja stale zmierza w dobrym kierunku, nie dziwne więc, że tak często korzystają z dotacji unijnych, które niestety nie zawsze docierają do nich na czas.

 

Spóźnienia w funduszach unijnych - czy to problem?

 

Niestety tak! Pomimo tak optymistycznego nastawienia i ogromnych zysków przychodzących z branży poligraficznej, opóźnione przelewy nadal spędzają sen z powiek niejednego przedsiębiorcy.

 

Wśród Programów funduszy europejskich, w których firmy z branży poligraficznej mogą ubiegać się o dotacje, króluje przede wszystkim Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (krajowy program jednofunduszowy, finansowany ze środków EFRR). Drugą możliwością jest skorzystanie z Programu Polski Wschodniej, który dotyczy przede wszystkim województw: lubuskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na koniec pozostają nam także inne Programy regionalne.

 

Jak więc ustrzec się przed zatorami płatniczymi?

 

Większość firm w branży stawia na zewnętrzne wsparcie finansowe, na przykład pożyczki, które pozwalają im stale się rozwijać bez niepotrzebnych wstrzymań w prowadzeniu inwestycji. Nie można doprowadzić do sytuacji, kiedy to brak środków wpłynie, przykładowo, na budowę pomieszczenia dla specjalnego, dużego urządzenia drukarskiego. Następstwem w przerwie będzie przestój w pracach budowlanych, wynagrodzeniu robotników, a finalnie zamrożenie części kapitału. Nie wspominając już o stratach związanych z niezrealizowanymi zamówieniami.

 

Aby uniknąć powyższej oraz innych niedogodnych sytuacji w rozwoju firmy, warto jest zrezygnować z inwestowania środków własnych i rozważyć pożyczkę. Będzie ona dodatkowym wkładem przy ubieganiu się o środki unijne oraz finansowanie pomostowe. Coraz częściej firmy korzystają z pożyczek w celu kupna maszyn i urządzeń drukarskich - w 2019 r. wartość udzielonych w taki sposób funduszy ma, według prognoz, wzrosnąć o ponad 15%.

 

 

Jak wybrać najlepszą pożyczkę?

 

Wybór instytucji finansowej udzielającej pożyczek bywa żmudny i trwa niestety dłuższy okres czasu. Analiza doświadczenia poszczególnych podmiotów zyskuje na znaczeniu szczególnie, gdy chcemy zrealizować projekt dużo większy niż ten, który inne firmy mogłyby pozwolić sobie rozwijać bez dofinansowania. Dotacje potrafią sięgać nawet 70% ceny netto maszyny, dlatego firmy często posiłkują się pożyczkami pomostowymi, które pomagają im przejść przez trudny okres między realizacją płatności a otrzymaniem płatności z Instytucji Zarządzającej dotacją.

Innym ważnym aspektem jest odszukanie firmy, która zaoferuje najdłuższy okres finansowania - nawet na 10 lat! Dzięki temu masz pewność nabycia najnowocześniejszych środków do produkcji, za niezwykle przystępną cenę.

 

Finalny etap transakcji zakupu odpowiednich urządzeń czy maszyn w branży poligraficznej, często wymaga dużych zaliczek przed samą produkcją. Dlatego istotną kwestią jest biegłość pożyczkodawcy w realizacji zakupu przedmiotu - jej doświadczenie i elastyczność może stać się kluczowa!

 

Skorzystaj z pomocy pośrednika finansowego!

 

Pamiętaj, że na finanse i rozwój Twojej firmy możesz pracować ciężkie lata, a stracić je w jednej krótkiej chwili. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalisty, który przeprowadzi Cię przez cały proces analizowania danych odnośnie pożyczki.

 

Profesjonalny pośrednik pomoże Ci w kwestiach:

 

  • podatków,
  • kredytów,
  • wstępnej zdolności kredytowej,
  • bieżących ofert bankowych,
  • działalności gospodarczej,
  • inwestycji.

 

Pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego pośrednika. W końcu przekazujesz mu swoje pieniądze!
Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na długość doświadczenia zawodowego oraz opinie czy polecenia. Jeśli ktoś skorzystał już z jego usług, łatwiej będzie mu zaufać i stworzyć zgrany zespół.
Zachowaj w pamięci, że pośrednik podpisuje się na wszystkich deklaracjach i zeznaniach podatkowych. W razie błędu lub zaniedbania, możesz domagać się odpowiedzialności karnej ze strony pośrednika.