Od pewnego już czasu tradycyjny pieniądz gotówkowy traci na znaczeniu na rzecz pieniądza plastikowego. O ile, posiadając przy sobie sporą gotówkę, każdy stara się zachować wzmożoną czujność, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niezachowanie zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania kart może spowodować utratę sporej części posiadanego majątku. Zbyt nonszalanckie podejście do tego kawałka plastiku może mieć niejednokrotnie opłakane skutki. Dlatego też postanowiłem przygotować listę porad przydatnych do bezpiecznego użytkowania kart płatniczych.

1. Bezpieczeństwo kart płatniczych w Twoich rękach – chroń swój PIN
Nigdy nie zapisuj kodu PIN na karcie ani nie przechowuj go razem z kartą. Dzięki temu, w przypadku kradzieży karty, złodziej będzie miał utrudnioną możliwość dokonania płatności przy użyciu karty czy wypłaty pieniędzy z bankomatu.

2. Rozsądne korzystanie z kart bankomatowych – ustaw limit
Ustaw taki limit dzienny operacji gotówkowych i bezgotówkowych, który odpowiada Twoim rzeczywistym potrzebom. W razie konieczności możesz zwiększyć ten limit przy użyciu bankowości internetowej, a po transakcji przywrócić limit początkowy.

3. Ostrożności nigdy za wiele
Uważaj na możliwość „phishingu” i maile nakłaniające do podania i weryfikacji danych dotyczących kart bankowych czy wejścia na stronę www.

4. Mniej znaczy więcej
Noś przy sobie tylko te karty, które naprawdę użytkujesz w codziennym życiu. Pozostałe karty zostaw w domu w innym miejscu niż przechowujesz kody PIN.

5. Używanie karty płatniczej w restauracjach i hotelach
Płacąc za usługi hotelowe lub w restauracji możesz zostawić napiwek. W tym celu, na wyznaczonym do tego miejscu na potwierdzeniu transakcji, wystarczy wpisać odpowiednia kwotę. Jeśli nie chcesz zostawić napiwku, wykreśl całe pole, tak by nie można było na nim nic wpisać.

6. Bezpieczeństwo w świecie wirtualnym
Nie podawaj numeru swoich kart do publicznej wiadomości – na Facebooku czy Google+. Nie wiadomo czy ktoś ze znajomych Twoich znajomych nie zechce zrobić zakupów na Twoje konto.

7. Karta i portfel? Zawsze osobno
się nosić karty poza portfelem – w innym etui niż pieniądze, dokumenty tożsamości czy prawo jazdy.

8. Karta płatnicza – nie wszędzie niezbędna
Na zakupy na targach, bazarach czy rynkach warzywnych nie zabieraj ze sobą kart w ogóle. Ich użycie jest mało prawdopodobne, a ryzyko utraty dosyć spore. Biorąc pod uwagę możliwość przebywania kieszonkowców wśród tłumu kupujących, lepiej nie ryzykować.

9. Karta zawsze na oku
W czasie transakcji bezgotówkowych nigdy nie trać karty z pola widzenia. Nie pozwalaj również kelnerowi na zabranie karty na zaplecze do terminala – niech przyniesie przenośny terminal ze sobą do Twojego stolika. Możesz również udać się razem z nim do miejsca gdzie znajduje się terminal stacjonarny.

10. Twój podpis ma znaczenie
Podpisz kartę zaraz po jej otrzymaniu. Jeśli tego nie zrobisz – może zrobić to za Ciebie złodziej. Dzięki temu bez kłopotu dokona transakcji w terminalach starego typu, podpisując się na potwierdzenie swoim-Twoim podpisem.

11. Bądź czujny przy bankomacie
Zwróć uwagę czy nikt nie obserwuje Ciebie w czasie wypłaty z bankomatu i czy sam bankomat nie posiada jakichś nakładek na szczelinach do których wsuwa się kartę. Coraz częstszą metodą kradzieży pieniędzy jest skanowanie kart.

12. Kiedy podawać numer karty
Przekazuj numer karty tylko zaufanym osobom i tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Unikaj sytuacji podawania numeru karty przez telefon osobom, które do Ciebie zadzwoniły. Nie wiadomo, czy osoba która zadzwoniła jest na pewno osobą za którą się podaje.

13. Uwaga na dokumenty
Niszcz przed wyrzuceniem wszystkie kopie dokumentów zawierających numery kart bankowych – w szczególności formularzy bankowych, wniosków, dyspozycji.

14. Pokwitowania zabieraj ze sobą
Nie zostawiaj pokwitowań transakcji gotówkowych w bankomacie – bez względu na to czy transakcja doszła do skutku czy nie. A szczególnie w sytuacji – gdy do wypłaty nie doszło. Będzie to Twój dowód w sytuacji, gdyby mimo wszystko konto zostało obciążone kwotą transakcji.

15. Potwierdzenia transakcji mogą się przydać
Zachowuj wszystkie potwierdzenia transakcji, a następnie weryfikuj je z otrzymanym wyciągiem z karty. Wszelkie niezgodności zgłaszaj na piśmie bankowi. Dopiero po upewnieniu się, że wszystkie transakcje są poprawne zniszcz, a następnie wyrzuć potwierdzenia.

16. Karta pod nadzorem
Chroń swój numer karty i inne dane dotyczące karty (nr PIN, CVV2, CVC2), umożliwiające dokonanie transakcji przed osobami obcymi, które mogą dokonać fotografii lub kopii tych danych.

17. Na wszelki wypadek
Zapisz i aktualizuj numery wszystkich kart bankowych wraz z numerami telefonów do banków, które je wydały. W przypadku zagubienia lub kradzieży będziesz mógł niezwłocznie zastrzec kartę. Pamiętaj żeby je przechowywać w miejscu niedostępnym dla osób postronnych.

18. A w razie przeprowadzki…
W przypadku przeprowadzki poinformuj bank o swoim nowym miejscu zamieszkania.

19. Złota zasada bezpieczeństwa
I na koniec najważniejsze – NIGDY NIKOMU NIE UDOSTĘPNIAJ SWOICH KART.

Powyższe zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych na pewno w 100% nie zabezpieczą nas przed pomysłowością złodziei, dlatego przy każdej transakcji warto mieć się na baczności. Nie należy popadać w paranoję i rezygnować z powodu ryzyka, jakie za sobą niesie użytkowanie kart bankowych, ale jak we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i podwyższoną czujność.

To nie jedyne sposoby na zachowanie bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu kart bankowych – jeśli uważasz, że powyższa lista powinna zostać wydłużona o kolejne punkty – napisz mi o tym w komentarzu. Czekam na wiadomość od Ciebie.

Radosław Michaś – Specjalista ds. Kredytów, Leasingów i Funduszy Europejskich – Bankowość Firmowa.PL