Kto z nas nie lubi wydawać pieniędzy? Zakupy sprawiają przyjemność, pozwalają się zrelaksować lub nagrodzić za wysiłek związany z pracą i trudami dnia codziennego. A kto z nas lubi oszczędzać zarobione pieniądze? Pewnie niewielu. Według badań przeprowadzonych przez jedną z instytucji finansowych, jedynie co piąty Polak odkłada pieniądze w banku. Jeśli i Ty masz problem z regularnym oszczędzaniem, przeczytaj mój artykuł. Mam nadzieję, że przekonam Cię do tej czynności, a także pokażę, że nie jest to trudne.

Czym jest oszczędzanie?

Oszczędzanie to gromadzenie środków pieniężnych poprzez zmniejszenie kosztów lub wydatków, ale również racjonalne lokowanie nadwyżek finansowych. To też rezygnacja z niektórych korzyści na rzecz osiągnięcia ich w przyszłości. Przemyślane i zaplanowane zakupy mogą być pierwszym krokiem do odłożenia nawet niewielkiej kwoty. Podobnie jak zmniejszenie kosztów domowych poprzez oszczędzanie prądu czy gazu. Niewielką część zarobionych pieniędzy można też odkładać na konto oszczędnościowe lub lokatę.

Dlaczego warto?

Oszczędzanie nikomu nie przychodzi łatwo, szczególnie z początku, jednak warto mieć świadomość, dlaczego należy odkładać część zarobionych pieniędzy.

Stabilność i bezpieczeństwo

To właśnie nam daje regularne oszczędzanie. Pewność, że poradzimy sobie nawet w niepewnej przyszłości. Dzięki określonej kwocie na koncie wiemy, że nie zaskoczy nas żadna nieprzewidziana sytuacja – utrata pracy, choroba czy kradzież. Możemy nie tylko zabezpieczyć siebie, ale również swoje dzieci. Pamiętajmy, że nasze przychody w wieku emerytalnym mogą znacznie się obniżyć – jeśli chcemy zagwarantować sobie poziom życia, do którego przywykliśmy, warto zacząć oszczędzać już dziś.

Spełnianie marzeń

Regularnie odkładając grosz do grosza możemy zrealizować swoje plany i marzenia, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu. O ile łatwiej jest oszczędzać przez rok i pojechać na wymarzony urlop, niż wydać na podróż wszystko co mamy, a po powrocie wbijać zęby w ścianę. Dzięki dodatkowym pieniądzom może być nas stać na coś, o czym od dawna marzyliśmy – motocykl czy nowoczesne kino domowe. To też możliwość realizacji bardziej przyziemnych planów, takich jak remont mieszkania czy kupno nowej pralki. Oczywiście możemy wziąć kredyt lub skorzystać z wygodnych rat, jednak te opcje zawsze są mniej opłacalne.

oszczędzanie pieniędzy - dlaczego i jak to zrobić

Szansa

Większość z nas dzięki swoim comiesięcznym dochodom nie stanie się bogata. Jeżeli wzrosną będziemy kupować więcej, ponieważ im więcej zarabiamy, tym większe mamy potrzeby. Odkładając pewną część, mamy szansę mądrze spożytkować nasze pieniądze – jeśli dobrze zainwestujemy, możemy realnie się wzbogacić. Według badań odłożenie 10% swojego wynagrodzenia, nie jest odczuwalne dla większości ludzi. Taka kwota nie sprawi, że poczujemy się biedni, a może wiele zdziałać w przyszłości.

Przyjemność

Choć z początku trudne i wymagające „poświęceń”, oszczędzanie może być przyjemne. Szczególnie, kiedy obserwujemy, jak każdego miesiąca nasza kwota się powiększa. Dobrze mieć realny obraz tego, jak stopniowo się bogacimy, za sprawą własnych umiejętności i wiedzy.


Radosław Michaś – Specjalista ds. Kredytów, Leasingów i Funduszy Europejskich – Bankowość Firmowa.PL