Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

W życiu większości ludzi nadchodzi taki moment, w którym zdają sobie sprawę z potrzeby oszczędzania pieniędzy. Niestety, niewielu Polaków wie jak to robić, a tylko niewielki procent z nich robi to regularnie. A oszczędności mogą okazać się niezbędnym źródłem finansowym w przyszłości, są zabezpieczeniem w razie nagłego wypadku lub zabezpieczeniem dla naszych dzieci. Jednak, wiele osób twierdzi, że nie może odkładać pieniędzy, ponieważ po prostu ma ich za mało. To jednak myślenie błędne. Każdy z nas może rozpocząć oszczędzanie, czasem wiąże się to z pewnymi wyrzeczeniami, a początkowo odkładane kwoty nigdy nie będą olbrzymie. Jednak kiedy zastosujemy kilka rad i wyrobimy sobie nawyk oszczędzania, będzie to dla nas codzienność, a nasze oszczędności będą tworzone bez większych problemów.

Małe kroki

Zaczynając swoją przygodę z oszczędzaniem postaw na małe kroki. Dobrym sposobem jest kupienie skarbonki i odkładanie do niej wszystkich drobnych. Możesz również wykorzystać metodę odkładania monet o określonym nominale. Możesz ustalić, że za każdym razem, gdy w Twoim portfelu pojawi się 5 zł od razu wrzucasz je do skarbonki. Taki sposób oszczędzania uczy systematyczności i konsekwencji. Drobne często wydajemy na mało istotne rzeczy, zobaczysz, że brak tych pieniędzy nie będzie bardzo przez Ciebie odczuwalny, a na przestrzeni kilku miesięcy, w Twojej skarbonce może zebrać się naprawdę niezła suma. Pamiętaj tylko, aby podejść do tego na poważnie!

Pomocny bank

Jednym z pierwszych kroków do odkładania pieniędzy, jest założenie konta oszczędnościowego! Rachunek ten możemy powiększać lub pomniejszać o odpowiednią sumę praktycznie w każdym momencie. Dobrym pomysłem jest również stosowanie narzędzi do automatycznego oszczędzania, które oferują banki. Polega to na zaokrąglaniu kwot transakcji dokonywanych kartą i przenoszeniu nadwyżki wprost na konto oszczędnościowe. Poziom zaokrąglenia możemy ustalić sobie sami, najpopularniejszym jest zaokrąglanie do 10 zł. Istnieje również możliwość oszczędzania określonego procenta z wydanych kwot. Takie sposoby oszczędzania mają wiele plusów, jednak najważniejszym jest fakt, że wszystko to dzieje się automatycznie i bez naszej ingerencji, pieniądze odkładają się same.

Nie odkładaj oszczędzania na koniec miesiąca!

Wiele osób popełnia ten błąd w planowaniu swoich oszczędności i planuje odłożyć to, “co zostanie z wypłaty”, często dzieje się jednak tak, że z wypłaty nie zostaje nic, a co za tym idzie na nasze konto oszczędnościowe świeci pustkami. Kiedy odłożymy ustaloną kwotę pieniężną zaraz po wypłacie nasz budżet domowy automatycznie staje się mniejszy i dokładnie wiemy jaką pulę pieniędzy mamy do dyspozycji - łatwiej nam wtedy zarządzać naszymi wydatkami tak, aby jej nie przekraczać. Warto wtedy przemyśleć nasze sposoby planowania budżetu, taka analiza pozwoli nam dojrzeć nasze błędy i sytuacje, w których wydajemy więcej pieniędzy niż musimy.

Codzienne zakupy

Oszczędzanie warto rozpocząć od skupienia się na codziennych wydatkach. Większości z nas nawet nie przychodzi do głowy, że nasze zakupy mogą być źródłem oszczędności, a jednak! Z raportu przygotowanego na zlecenie Federacji Banków Żywności “Nie marnuj jedzenia 2017” wynika, że 34 proc. Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności! Wynika to w dużej mierze z tego, że robimy zbyt duże i zupełnie nieprzemyślane zakupy! Z wspomnianego raportu wynika, że do śmieci wyrzucamy aż 50 zł na osobę i to MIESIĘCZNIE. Dlatego warto poświęcić czas na zrobienie dobrze przemyślanej listy zakupów przed wyjściem do sklepu! Dobrym pomysłem jest planowanie jadłospisu na tydzień, co pozwoli na kupienie tylko tych produktów, które faktycznie użyjemy! Spontaniczne zakupy grożą nieprzemyślanymi zakupami, a nasz koszyk szybko wypełnia się artykułami spożywczymi w promocyjnych cenach, których i tak nigdy nie zjemy.

Inne codzienne oszczędności

Samochód pochłania bardzo dużo pieniędzy, jednak dla większości ludzi jest on niezbędnym środkiem transportu, bez którego nie wyobrażają sobie codzienności. Pierwszą radą, którą możesz jednak zastosować to jeżdżenie rowerem wszędzie, gdzie tylko dasz radę. Oszczędzisz w ten sposób na benzynie, a dodatkowo zwiększysz swoją aktywność fizyczną, a co za tym idzie polepszysz swój stan zdrowia! Części zamienne do swojego samochodu kupuj online - tam znajdziesz atrakcyjne ceny, a różnice możesz od razu przelać na konto oszczędnościowe.

Przygotuj jedzenie do pracy! Zajmie Ci to trochę czasu, ale pozwala zaoszczędzić naprawdę sporą sumę. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile wydajemy na jedzenie poza domem, a okazuje się, że to naprawdę pokaźne sumy! Tak samo jest w przypadku kupowanie kawy na mieście. Zainwestuj w dobry kubek termiczny i zabieraj kawę przygotowaną w domu ze sobą. Takie małe kroki pozwolą Ci na zmniejszenie wydatków, a co za tym idzie, będziesz mógł ze swojego budżetu wygospodarować kwotę, którą przeznaczysz na oszczędności.

Pamiętaj, że oszczędzanie jest sztuką, której można się nauczyć i praktycznie każdy może sobie pozwolić na odkładanie pieniędzy i nie odczuwać większej różnicy w swoim codziennym życiu. Należy tylko pamiętać, że tylko konsekwencja w działaniu doprowadzi nas do określonego celu!