Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne jest odpowiednie finansowanie swojej działalności. Są jednak sytuację w których wkład własny jest niewystarczający do realizowania swoich założeń, a jednocześnie niemożliwe jest ubieganie się o tradycyjny kredyt - szczególnie dotyczy to działalności, które rozpoczynają dopiero swoją działalność, albo takich, których historia kredytowa jest niewystarczająca. Warto w takich sytuacjach sięgnąć po wsparcie oferowane przez rząd oraz Unię Europejską. Jednym z tego typu programów wsparcia była inicjatywa JEREMIE, który realizowany był w latach 2007-2013. Obecnie projekt ten kontynuowany jest pod nazwą JEREMIE2, którego trwanie obejmuje lata 2014-2020.

 Czym jest Jeremie2 ?

JEREMIE2 to inicjatywa, która służyć ma rozwojowi rynku oraz gospodarki. Projekt ten realizowany jest w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Łódzkiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego oraz Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Oferta skierowana jest do małych przedsiębiorstw oraz dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność.

 Jeśli interesuje Cię temat start-up’ów, tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat https://bankowoscfirmowa.pl/blog/doradztwo-finansowe/jak-sfinansowac-nowo-powstajacy-start-up

Nietradycyjne finansowanie

JEREMIE2 to program, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, realizowany jest ona w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Ten projekt wyróżnia się sposobem, w jaki przebiega finansowanie - jest ono oparte jest na odnawialnym mechanizmie finansowania, co oznacza, że wydawane środki wracają, a następnie finansowane są ponownie. Zastosowanie takiego rodzaju finansowania jest bardziej efektywne oraz może znacząco podnieść liczbę podmiotów, które właśnie takie finansowanie może otrzymać.

 JEREMIE2, kto może ubiegać się o finansowanie?

JEREMIE2 to przede wszystkim pomoc dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność, jednak mają trudności z pozyskaniem odpowiedniego kapitału w inny sposób np. poprzez pożyczki udzielane w komercyjnych bankach. W ramach tego projektu, o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich firm, start-upy, osoby bezrobotne z województwa łódzkiego i zachodniopomorskiego oraz przedsiębiorcy w początkowej fazie rozwoju seed z województwa zachodniopomorskiego. Środki finansowe, które otrzymuje się w ramach JEREMIE2 muszą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy, rozbudowy lub rozszerzania działalności gospodarczej.

Na co przeznaczone jest finansowanie?

Środki otrzymane w ramach projektu można przeznaczyć na wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, na zakup odpowiedniego wyposażenia, budowę instalacji i urządzeń energooszczędnych, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Finansowanie można również przeznaczyć  na dostosowanie przedsiębiorstwa do standardów i norm. Jednym z założeń projektu jest pomoc finansowa przyczyniająca się tworzenia nowych oraz trwałych miejsc pracy. Są jednak pewne ograniczenia dotyczące zakresu wydawania otrzymanego finansowania. Środkie te nie mogą być przeznaczone na pokrywanie kosztów, które wiążą się z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa, nie mogą być przeznaczone na spłatę pożyczek, kredytów oraz zobowiązań publiczno-prawnych. Środki te nie mogą być również przeznaczone na finansowanie celów konsumpcyjnych.

 

Źródło: https://rpo.bgk.pl/pozyczki-unijne-z-rpo/jeremie2/