Zastanawialiście się jak przy użyciu aplikacji banku na naszym telefonie zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym, wypłacić gotówkę w bankomacie bez prowizji oraz wysłać przelew na telefon? W poprzednich artykułach omawiane były usługi cashback, czyli możliwość wypłaty gotówki podczas transakcji kartą oraz moneyback, czyli możliwość uzyskania zwrotu części kwoty za zakupy. Teraz przyszedł czas na Blik, czyli metodę płatności za pomocą telefonu, która jest naszym polskim wynalazkiem!

Jak powstał Blik?

W 2015 roku dzięki współpracy sześciu, na co dzień konkurujących ze sobą banków powstał  Polski Standard Płatności sp. z o.o, który jest właścicielem Blika. Za powstaniem polskiej technologii płatniczej stoją: PKO BP, Alior Bank, mBank, BZ WBK (od 7 września 2018 Santander Bank Polska), ING Bank Śląski i Bank Millennium. Z czasem do systemu dołączyły kolejne banki: Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole oraz Raiffeisen Polbank.

Jakie banki mają opcję BLIK?

Opcję BLIK mają już aplikacje kilkunastu banków. Umożliwia ona wypłatę pieniędzy, dokonanie przelewu, płacenie  przy kasie oraz w sklepach internetowych dosłownie w kilka sekund. Poniżej przedstawiam listę banków oferujących Blika.

 • mBank (mBank PL)
 • Alior Bank (Alior Mobile)
 • Raiffeisen Polbank (Mobilny Portfel)
 • PKO Bank Polski (aplikacja IKO)
 • T-Mobile Usługi Bankowe ( T-Mobile Bankowe)
 • Santander Bank Polska (Santander mobile)
 • Pekao SA (Peo Pay)
 • Orange Finanse (Orange Finanse)
 • Getin Bank (Getin Mobile)
 • Bank Millennium (Bank Millennium)
 • BGŻ BNP Paribas (GOmobile)
 • ING Bank Śląski  (Moje ING Mobile)
 • Credit Agricole (CA24 Mobile)

Jak działa Blik?

Aby korzystać z płatności za pomocą Blika, wystarczy mieć aktywną aplikację mobilną swojego banku na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym. W aplikacji wystarczy wejść na zakładkę Blik, gdzie zostaje wygenerowany dla nas 6-cyfrowy kod Blik, aktywny przez około 2 minuty. Zapłacić Blikiem możesz w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, wypłacić pieniądze z bankomatu (w większości za darmo) oraz wysłać przelew na numer telefonu. Powinniśmy pamiętać że nie jest jednak metoda płatności zbliżeniowych – nie musisz przykładać telefonu do terminala, jedyne co jest potrzebne to przepisanie kodu i potwierdzenie transakcji w telefonie. Niezbędne jest w takim razie połączenie z internetem, lecz w dzisiejszych czasach nie jest to już problem

Należy także pamiętać aby przed zakupem upewnić się czy w danym miejscu możliwe są płatności za pomocą Blika. Dla przykładu w sklepach sieci Biedronka czy Lidl płatności za pomocą 6-cyfrowego kodu są możliwe, natomiast w sklepach Kaufland czy Tesco już nie.

Jak zapłacić Blikiem w sklepie stacjonarnym?

Blik jest niezwykle prostą metodą płatności. Jak wspominamy powyżej, przy kasie powinniśmy się upewnić w danym miejscu możliwe są płatności Blikiem. Następnie podczas płatności na terminalu wpisujemy 6-cyfrowy kod, wygenerowany w aplikacji mobilnej w naszym telefonie. Po chwili w aplikacji pojawi się komunikat o potwierdzeniu płatności poprzez podanie kodu PIN lub hasła do aplikacji. Widzicie jakie to proste?

Jak zapłacić Blikiem w sklepie internetowym lub np. na Allegro?

Podczas finalizacji naszego zamówienia wybieramy płatność Blik. Jeżeli chodzi o Allegro to w  formularzu dotyczącym płatności i dostawy, wybieramy opcję dostawy z płatnością z góry, a następnie jako metodę płatności wybierz Blik. Następnie pojawi się odpowiednie pole w sklepie lub na Allegro, w którym wpisujemy 6-cyfrowy kod Blik. Podobnie jak w przypadku sklepu stacjonarnego, potwierdzamy płatność w naszej aplikacji banku.

Blik bez 6-cyfrowego kodu?

Tak! To także jest możliwe. Przy płatnościach w sklepie internetowym możesz skorzystać z BLIK One Click. Aby skorzystać z takiego rozwiązania należy przy pierwszej płatności zaznaczyć „Wykonaj i zapamiętaj” a na naszym telefonie potwierdzić płatność. Dzięki temu następne transakcje BLIK w tej przeglądarce mają być wykonywane bez konieczności wpisywania kodu. Podobnie jak przy normalnej transakcji Blikiem, w BLIK One Click transakcje zatwierdzane są PIN-em w aplikacji mobilnej. Z takiej opcji mogą skorzystać klienci:

 • Alior Banku,
 • Banku Millennium (Zakupy bez kodu),
 • Banku Pekao,
 • ING Banku Śląskiego,
 • mBanku,
 • PKO BP (Zakupy bez kodu BLIK),
 • Santander Banku Polska;

Za pomocą Blika możesz również wysłać przelew na telefon bez podawania numeru rachunku bankowego odbiorcy.

Wypłata z bankomatu

Wypłata pieniędzy z bankomatu nigdy nie była tak prosta! W bankomacie wybierasz opcję „Wypłata bez karty” lub „Wypłata BLIKiem”. Następnie należy podać kwotę wypłacanej gotówki. Gdy bankomat poprosi o wpisanie kodu, w aplikacji mobilnej Twojego banku wygeneruj 6-cyfrowy kod i wpisz go w bankomacie. I tak jak już wcześniej w przypadku innych płatności Blikiem należy potwierdzić transakcję w telefonie poprzez podanie kodu PIN lub hasła do aplikacji.

Warto wiedzieć, że płatności BLIKiem często pozwalają wziąć udział w różnych promocjach. Wystarczy tylko przynajmniej raz dziennie zapłacić za pomocą Blika oraz zarejestrować się do loterii “Blikomania” -> https://bit.ly/2UrS7Uf aby móc wziąć udział w losowaniu nagród pieniężnych.