• Nadmierne spożycie cukru w Polsce i nowy pomysł rządzących na walkę z tym zjawiskiem
  • Nowy podatek od napojów wysokosłodzonych - wzrost cen nawet o 30%
  • Wzrost cen tzw. małpek - napojów alkoholowych do 300 ml

 


Nowy projekt podatku

Rząd szykuje nowy podatek - od cukru. Ma on pomóc w walce z otyłością i nadwagą, która staje się coraz bardziej powszechnym problemem Polaków. Nowy projekt zakłada nałożenie dodatkowej opłaty za zakup napojów z dodatkiem substancji słodzących, kofeiny, guarany, a także napoi alkoholowych w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml).

Według przewidywań wpływy z tytułu nowej opłaty będą przekazywane w 98% na dofinansowanie NFZ, a w wysokości 2% do dyspozycji ministra finansów.

Nadmierne spożycie cukru w Polsce

Zdaniem rządzących dodatkowy podatek zniechęci do nadmiernego spożywania cukru. Dodatkowo zwróci uwagę na wysoką zawartość cukru w słodkich napojach.

Nadmierne spożycie cukru powoduje wiele problemów zdrowotnych: nadciśnienie, cukrzycę i nowotwory. Z danych GUS wynika, że w 2018 roku przeciętny Polak zjadał 6 kg cukru więcej niż w roku poprzednim, a tendencja jest rosnąca. 

W Polsce ponad 60% obywateli cierpi na otyłość lub nadwagę - pod tym względem jesteśmy w czołówce Europy. Polacy rocznie spożywają 40 kilogramów cukru.

Z czego nawet 30 kg nieświadomie, w dodatkach do żywności i napojów jakie spożywamy na co dzień. 

Jakiej wielkości będzie podwyżka?

Sklepy a tym samym klienci będą musieli zapłacić więcej - 50 gr za każdy litr napoju, który zawiera cukier, lub substancje słodzące. 

Jeżeli ilość cukru przekroczy 5 gramów substancji słodzącej na 100 ml doliczone zostanie 5 gr za każdy dodatkowy gram cukru. Co więcej, nałożona zostanie też opłata w wysokości 10 gr za każdy litr napoju zawierającego substancje aktywne - kofeina, tauryna, guarana. 

W praktyce oznacza to podwyżki rzędu około 80-90 gr na każdy litr popularnych napojów takich jak Coca-Cola, Pepsi czy RedBull. Można się jednak spodziewać, że wzrost cen, które zobaczymy w sklepach będzie wyższy - sprzedawcy będą chcieli zrekompensować sobie w ten sposób potencjalnie niższe wyniki sprzedaży. Podwyżki mogą przekroczyć nawet 30% aktualnych cen wspomnianych produktów.

Dodatkowa opłata obejmie też “małpki”

W przypadku 40% alkoholi o małych objętościach - do 300 ml dodatkowa opłata wyniesie 1 zł za każde 100 ml, natomiast każde 100 ml wina w małej butelce opodatkowane zostanie dodatkowo na 88 gr.