Wybór dobrego doradcy kredytowego jest niezwykle istotny dla każdego, kto przymierza się do zaciągnięcia wielotysięcznego zobowiązania finansowego, np. kredytu hipotecznego lub inwestycyjnego. Choć oczywiście żaden potencjalny kredytobiorca nie jest zobowiązany skorzystać z usług doradcy, to jednak praktyka pokazuje, że zdecydowanie warto zdecydować się na taki krok. Dzięki niemu można zaoszczędzić czas, nerwy, a także pieniądze – i to niemałe. Kompetentny specjalista nie tylko pomoże wybrać najlepszą dla nas ofertę, ale będzie również źródłem cennych informacji finansowych. Jeśli zastanawiasz się, jakie są w takim razie cechy dobrego doradcy kredytowego i czym należy kierować się przy jego wyborze, to ten poradnik jest dla ciebie. Znajdziesz w nim wszystkie najistotniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę chcąc skorzystać z tego typu usług.

Dla porządku dodajmy, że wiele spośród niżej przedstawionych zaleceń odnosi się tak naprawdę nie tylko do doradcy kredytowego, ale również do doradcy finansowego.

Wybierz niezależnego doradcę kredytowego

Wielu doradców pracuje w firmach, które łączą powiązania kapitałowe z konkretną instytucją finansową. Wśród nich jest całe mnóstwo świetnych specjalistów finansowych, ale mimo wszystko w pierwszej kolejności warto zainteresować się ofertą niezależnych doradców kredytowych. Często pozyskują oni nowych klientów dzięki rekomendacjom klientów dotychczasowych – ich pozytywne opinie są dla nich najlepszą reklamą. Wybierając jednego z nich możemy zatem spodziewać się, że dołoży on wszelkich starań, żebyśmy również i my byli zadowoleni z jego usług. W końcu zyskuje w ten sposób szanse na kolejną pozytywną ocenę w sieci czy polecenie ustne.

Doradca kredytowy polecony przez znajomych

Skoro mowa już o rekomendacjach, to dobrym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się ofertą doradcy polecanego przez znajomą nam osobę, która miała już okazję korzystać z jego usług. W takim wypadku, będziemy mieli okazję nie tylko poznać obiektywną opinię na jego temat, ale również wypytać o szczegóły współpracy. Co ważne, nawet jeśli tej ostatniej towarzyszyły jakieś pojedyncze mankamenty, to nie powinniśmy skreślać danego doradcy. W sytuacji, gdy pod tymi najistotniejszymi dla nas względami współpraca układała się korzystnie, warto umówić się z nim na spotkanie i osobiście poznać jego kompetencje.

Opinie w Internecie – zawsze pomocne

Bez względu na to, czy mowa o niezależnych doradcach kredytowych, czy też tych powiązanych z konkretnymi firmami, zawsze warto poczytać w Internecie opinie na ich temat. Obecnie, zdecydowana większość z nich oferuje swoje usługi za pośrednictwem sieci, tak więc ryzyko, że przegapimy jakiegoś świetnego specjalistę finansowego jest niewielkie. Klienci wystawiają im oceny m.in. na forach, w serwisach branżowych oraz w mediach społecznościowych. Jeśli trafimy na komentarz, przy którym widnieją dane kontaktowe jego autora, możemy osobiście zwrócić się do niego i zapytać o interesujące nas szczegóły dotyczące współpracy.

Dobry doradca kredytowy posiada rozległą ofertę

Cechą dobrego doradcy kredytowego jest posiadanie rozległej oferty produktów – w przypadku kredytów hipotecznych, powinno być to minimum kilkanaście propozycji kredytowych różnych instytucji. Jest bowiem oczywiste, że im większy ich wybór, tym łatwiej będzie znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie. Specjalista, który jest w stanie zaproponować tylko jeden lub w najlepszym wypadku kilka produktów, nie zapewni nam satysfakcjonującej oferty.

Zweryfikuj, ile zarabia na konkretnej ofercie

W trakcie spotkania z doradcą warto zdecydować się na odważny ruch i poprosić o wykaz przedstawiający jego wynagrodzenie prowizyjne. W ten sposób przekonamy się, ile zarobi w konkretnych bankach za „sprzedanie” nam danego produktu kredytowego. Dzięki temu, będziemy mogli łatwiej rozpoznać nachalne forsowanie konkretnej oferty, której „sprzedaż” oznacza dla doradcy wysoką prowizję. Może się oczywiście zdarzyć, że propozycja kredytowa finansowo najkorzystniejsza dla doradcy, będzie najbardziej opłacalna również dla nas – aby upewnić się czy faktycznie tak jest, naciskajmy na dokładne wyjaśnienie, dlaczego właśnie ta oferta jest dla nas tą najlepszą.

Sprawdź, w czym specjalizuje się doradca kredytowy i jakie ma doświadczenie

Jeśli zamierzamy zaciągnąć kredyt na dom lub mieszkanie, to powinniśmy zdecydować się na wybór doradcy, który specjalizuje się konkretnie w kredytach hipotecznych. Rynek tych produktów kredytowych jest dynamiczny a sama procedura kredytowa bardzo skomplikowana, tak więc potrzebny jest tutaj ktoś, kto na bieżąco monitoruje zmieniające się oferty i wymagania banków. Poza tym, powinniśmy też sprawdzić doświadczenie zawodowe doradcy i jego podejście do tej profesji. Dobrze, jeśli funkcjonuje on w branży już od jakiegoś czasu, a przy tym traktuje doradztwo kredytowe jako swoją główną profesję – nie powinno stanowić ono dla niego pracy dorywczej.

Udawaj, że słabo znasz się na finansach

Dobrze orientujesz się w tematyce finansów i kredytów? Znasz terminologię bankową? Specyfikę umów kredytowych? Podczas spotkania z doradcą kredytowym zachowaj tę wiedzę dla siebie – udawaj, że finanse nie są twoją najmocniejszą stroną. Zadawaj mu pytania dotyczące kwestii, które dobrze znasz i wsłuchuj się dokładnie w jego odpowiedzi. Taka strategia pozwala ocenić, czy doradca jest wobec nas uczciwy i czy nie chce czasem naszej niewiedzy przekuć na swoją korzyść. Jeśli zaś nasza wiedza finansowa jest raczej skromna, to tym bardziej musimy zadbać o wybór dobrego doradcy kredytowego.

Przetestuj doradcę kredytowego pod kątem podejścia do klienta

Umiejętność słuchania i zadawania odpowiednich pytań to podstawowe cechy dobrego doradcy kredytowego. Dzięki nim jest w stanie zaproponować rozwiązania, które sprostają naszym potrzebom i oczekiwaniom. Co ważne, doradca powinien być w stanie w prostych słowach wyjaśnić wszelkie zawiłości dotyczące poruszanej przez nas kwestii. Jeśli nie jesteśmy w stanie go zrozumieć, warto rozejrzeć się za innym specjalistą finansowym. Poza tym, powinniśmy również zweryfikować jego dostępność, tzn. to, czy można z nim się łatwo skontaktować telefonicznie oraz mailowo, czy szybko rozwiązuje nasze problemy, itp.

Upewnij się, że poznał twoją sytuację finansową

Cechą dobrego doradcy kredytowego jest również odpowiedzialność. Już na samym początku, przed zaoferowaniem jakichkolwiek rozwiązań, powinniśmy spodziewać się pytań o naszą sytuację finansową. Jeśli mowa o kredycie hipotecznym, to powinien on zaznajomić się z posiadanymi przez nas zobowiązaniami finansowymi, wielkością i źródłami dochodów czy kosztami życia. W sytuacji, gdy wstępną propozycję produktów otrzymamy przed pojawieniem się pytań o te kwestie, powinniśmy zainteresować się usługami bardziej rzetelnego specjalisty.

Od razu zapytaj czy możesz liczyć na kredyt

Jeśli zamierzamy zaciągnąć duży kredyt, powinniśmy pobrać i wydrukować raport BIK na swój temat, a następnie zabrać go ze sobą na spotkanie z doradcą kredytowym. Dobry specjalista finansowy, bazując na tym dokumencie od razu będzie nam w stanie powiedzieć, jakie mamy szanse na uzyskanie finansowania z banku. Podpowie nam również, co ewentualnie możemy zrobić, by polepszyć swój scoring BIK i zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku.

Uczciwie ocenia twoje szanse na kredyt?

Dobry doradca kredytowy uczciwie powie nam, jeśli mamy niski scoring BIK, zbyt małe dochody, czy po prostu nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej dla nas propozycji kredytu. W takiej sytuacji zaproponuje czekanie na poprawę sytuacji finansowej, albo odwiedzenie konkurencji, dysponującej bogatszym wyborem ofert. Jeśli doradca zacznie wysyłać na oślep zapytania do wielu różnych banków, z którymi współpracuje –pogorszy nasz scoring a kredytu i tak albo nie dostaniemy w ogóle, albo dostaniemy, ale na niesatysfakcjonujących nas warunkach. Swoją drogą, przed staraniem się o kredyt hipoteczny, nie powinniśmy zgłaszać więcej niż 3-5 zapytań do BIK-u – taka liczba nie obniży naszego scoringu.

Policzcie koszty kredytu

Dobry doradca kredytowy nie powinien mieć żadnych problemów z matematyką. Powinien znać również wszystkie rodzaje kosztów, jakie pojawiają się w kontekście kredytu hipotecznego, inwestycyjnego czy innego produktu kredytowego. Dlatego już na początku warto przetestować jego wiedzę i umiejętności w tym zakresie – prosząc o wskazanie i dokładne policzenie wszelkich opłat dotyczących kredytu. Jeśli widzimy, że sprawia mu to jakiekolwiek trudności, nie świadczy to najlepiej o jego kompetencjach.

Jak szybko radzi sobie z analizą sytuacji klienta?

O tym, czy mamy do czynienia z dobrym doradcą kredytowym poinformuje nas również długość czasu poświęconego na analizę naszego wniosku. Już po 1-3 dniach od momentu zapoznania się z naszą sytuacją (o ile nie towarzyszą jej jakieś nietypowe, skomplikowane kwestie) powinien już wiedzieć, co będzie dla nas najlepsze i jak widzi dalszą współpracę. Jeśli czas takiej analizy można liczyć w tygodniach, to lepiej poszukać innego specjalisty.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet jeśli dany doradca kredytowy przekonał nas, że warto skorzystać z jego usług, to bezwzględnie nie powinniśmy podpisywać żadnych dokumentów podczas pierwszego spotkania z nim. Podejmowanie jakichkolwiek ważnych decyzji „na poczekaniu” nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Zawsze lepiej jest dać sobie trochę czasu na przeanalizowanie tego, co usłyszeliśmy i co nam zaproponowano. Jeśli mamy poczucie, że jesteśmy do czegoś nachalnie nakłaniani, to warto od razu udać się do innego specjalny, albo przynajmniej powiedzieć głośno o swoich zastrzeżeniach. Cechą dobrego doradcy kredytowego jest zarówno uczciwość, jak i cierpliwość. Nie powinien ani nas poganiać do podjęcia jakiejś decyzji, ani jej narzucać.


Radosław Michaś – Specjalista ds. Kredytów, Leasingów i Funduszy Europejskich – Bankowość Firmowa.PL