Czym jest kredyty z odroczoną spłatą?

Odroczenie spłaty kredytu w zdecydowanej większości dotyczy pożyczek gotówkowych. Polega to na zaciągnięciu zobowiązania, którego termin spłaty jest nieco przesunięty w czasie. Oznacza to, że pieniądze wypłacane są praktycznie od razu, a my nie musimy spłacać ich jeszcze przez jakiś czas. Z tego rodzaju kredytem najczęściej można spotkać się w sklepach z elektroniką czy w sklepach meblowych. Oferują one możliwość zakupy przedmiotu na kredyt, którego spłatę możemy rozpocząć nawet kilka miesięcy po zakupie! Niekiedy spotkać można się z ofertą, w której raty są odroczone, a odsetki wyniosą 0%. Takie oferty są uzależnione od banków, z którymi dana sieciówka sklepów współpracuje, dlatego warto prześledzić strony konkretnych sklepów i wybrać ofertę, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Warto to zrobić, szczególnie w okresie przedświątecznym, w którym to dokonujemy wielu zakupów! To właśnie ten okres w roku to czas wzmożonego zaciągania tego typu kredytów.

Plusy tego typu kredytu

Pierwszym pozytywną cechą tego kredytu, to przede wszystkim to, że w nagłych wypadkach, nawet gdy konto świeci pustkami możesz zakupić to, co potrzebne. W sytuacji, gdy w domu zepsuje się pralka, czy lodówka, a nasz budżet nie pozwala na zakup tego przedmiotu, możemy wspomóc się takim kredytem, którego spłata zacznie się później, a my będziemy mieli czas się do tego przygotować. Drugą zaletą to najczęściej prosta procedura i łatwość udzielania kredytu, nie musisz marnować swojego czasu. Dodatkowo z takich kredytów można często korzystać bez wychodzenia z domu, istnieje możliwość złożenia wniosku i dokonania zamówienia sprzętu w sklepie internetowym. To niewątpliwie plus szczególnie w okresie świątecznym, w którym kolejki w sklepach potrafią być naprawdę długie. Oszczędzamy sobie w ten sposób sporo nerwów i czasu, który możemy wykorzystać na przyjemniejsze rzeczy.

Minusy kredytu z odroczoną spłatą

Podstawowym minusem przy tego typu kredycie jest fakt, że nie wiemy jak nasz budżet będzie wyglądać za kilka miesięcy, gdy nadejdzie w końcu czas jego spłaty. Powszechnie wiadomo, że wszelkie długi należy spłacać jak najszybciej, a kredyt z odroczoną spłatą jest zaprzeczeniem tej życiowej mądrości. Istnieje również niebezpieczeństwo tego, że kupimy za dużo! Takie pozornie atrakcyjne oferty bywają bardzo kuszącę i łatwo dać się naciągnąć na rzeczy, których nie potrzebujemy, a po jakimś czasie może się okazać, że zakupiliśmy zdecydowanie za dużo i nie jesteśmy w stanie spłacić naszego zobowiązania. Istnieje wtedy również zagrożenie wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia.

Czym są wakacje kredytowe?

W przypadku kredytów hipotecznych i gotówkowych na większe kwoty często z opcji odroczenia spłat w takiej formie, która opisywana była wyżej nie jest możliwe. W takich przypadkach  istnieje jednak opcja uzyskania tzw. wakacji kredytowych, które umożliwiają odroczenie w całości spłaty raty kapitałowo-odsetkowej na innych zasadach. W zależności od oferty banku przyznawane są one na różny czas i na różnych warunkach i mogą się one bardzo różne, więc warto sprawdzić warunki przed podpisaniem umowy. Okres na który można odroczyć spłatę raty zobowiązania waha się od 1 miesiąca nawet do 12 miesięcy! Wakacje kredytowe to opcja z której skorzystać powinniśmy wyłącznie w sytuacjach awaryjnych nagłej utraty płynności finansowej. Nadużywanie tej opcji może wiązać się z tym, że gdy naprawdę dotknie nas jakiś kryzys z tej opcji nie będziemy mogli z niej skorzystać. Pamiętaj, że wakacje kredytowe oparte są na indywidualnych warunkach i najczęściej przyznawane są dla wieloletnich klientów o dobrej historii kredytowej.

Rodzaje wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe to po prostu odroczenie spłaty raty w określonym czasie. Jednak taka czynność może przybierać różne warianty. Pierwszą opcją jest płacenie rat w tej samej kwocie, jednak okres kredytowania jest wydłużany o kolejne miesiące. Następnym wariantem jest regulacja jednorazową wraz z ostatnią ratą kredytu. Istnieje również opcja, w której to spłacamy kredyt przez z góry założony okres czasu, jednak raty kredytu po wakacjach kredytowych  są odpowiednio wyższe.

Jak skorzystać z tej opcji?

W przypadku, w którym chcemy skorzystać z wakacji kredytowych należy złożyć wniosek w odpowiednim banku. Wnioskowanie o odroczenie rat powinno być zgodne z naszą umową kredytową. W większości przypadków, aby skorzystać z tej opcji nie trzeba podawać konkretnych powodów takiej decyzji.

Warto zaznaczyć jednak, że wzięcie kredytu z odroczoną spłatą czy “wakacje kredytowe” powinny być decyzją przemyślaną, a korzystanie z nich ograniczone tylko do sytuacji, w których jest to naprawdę konieczne.