• Kredyty i pożyczki zaciągnięte przed pandemią koronawirusa zyskają możliwość przedłużenia terminu spłaty zobowiązań i obniżenia oprocentowania.
  • Bankowość online - największe zagrożenia w postaci nieuczciwych pożyczkodawców i niesprawdzonych stron internetowych
  • Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci - ostrożność i dokładne sprawdzanie stron, z których korzystamy.


Skutki COVID-19 w Polsce

Koronawirus w Polsce spowodował wiele zamieszania, szkoły i zakłady pracy zostały zamknięte, a ludzie zostają w domach dla swojego bezpieczeństwa. Wiąże się to niestety ze stagnacją gospodarczą i niesie nieuchronne zmiany również w zakresie finansowym Polaków.

 Co więc z bankami?

W tym trudnym okresie banki zdecydowały się wspomóc kredytobiorców - zostały przewidziane pewne zmiany. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 punktów bazowych do 1,0 proc w skali roku. Największe banki ułatwiają Polakom spłatę kredytów w tym trudnym czasie - mogą liczyć na możliwość przedłużenia terminu spłaty zobowiązań, nawet o okres 6 miesięcy. Są to tak zwane wakacje kredytowe.

 Wiele banków zachęca też do korzystania z bankowości internetowej i chwilowej rezygnacji z odwiedzin w placówkach bankowych. W sklepach też słychać namowy do opłat za pomocą kart płatniczych zamiast transakcji gotówkowych. 

 Bankowość internetowa ma jednak pewne ograniczenia i pułapki.

Wskutek przeniesienia znacznej części życia Polaków do Internetu na popularności zyskały pożyczki online. Kuszą łatwością zaciągnięcia i niską stopą procentową.
Procedura wydaje się łatwa i bezproblemowa - wystarczy złożyć wniosek online i załatwić wszelkie formalności telefonicznie.

 Jakie zagrożenia czekają na osoby korzystające z pożyczek online?

 Zbyt pochopnie podejmowane decyzje

Dzięki chwytliwym hasłom pożyczek i teoretycznie prostym zasadom spłaty pożyczkobiorcy decydują się na dodatkowy zastrzyk gotówki - często nie do końca regulowany prawnie. Przed zaciągnięciem pożyczki internetowej trzeba zapoznać się z jej zasadami tak samo dokładnie, jak w przypadku pożyczki branej w placówce.

 Korzystanie z niesprawdzonych stron

Często mniej znane strony internetowe dają znacznie lepsze warunki pożyczki - nie dajmy się jednak nabrać! Tanie pożyczki z mało znanych źródeł mogą być próbami wyłudzenia kont bankowych i danych zawartych w dowodzie tożsamości. Mogą również ułatwić hakerom dostęp do naszych kont bankowych. Logując się na konto bankowe z linku podanego przez nieuczciwych pożyczkodawców, podajemy im nasze hasła i dostępy do bankowości internetowej.

 Jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z bankowości online?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić firmę pożyczkową. W ogóle ostrożność należy zachować podczas wszystkich zakupów i przelewów online jakie wykonujemy, by nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Dobrym pomysłem może okazać się również instalacja oprogramowania zabezpieczającego komputer przed atakami hakerów.

Ważna jest też szybka reakcja, w przypadku jeżeli mimo wszystko padniemy ofiarami interentowych naciągaczy - należy jak najszybciej zablokować konto w banku i zgłosić sprawę na policję.