Sytuacja na rynku kredytów w związku z trwającą pandemią koronawirusa spowodowała, że banki postanowiły zaproponować swoim klientom wakacje kredytowe. Chciałbym w związku z tym podsumować jak na dzisiaj wygląda oferta w poszczególnych bankach w Polsce. W przypadku banków o których wiem jak będą raportować wakacje do BIK dodatkowo zamieściłem taką informację.

Ogólnie tendencja jest taka, że jest to normalne raportowanie jak w przypadku kredytów bez wakacji kredytowych - czyli terminowa spłata rat (kapitałowych bądź odsetkowych) jest ewidencjonowana jako brak  opóźnienia. Opóźnienia w spłatach są zgłaszane zgodnie z wcześniejszą polityką banku. W przypadku zawieszenia całej raty - banki raportują brak zaległości przez cały okres wakacji kredytowych.

mBank

kredyty ratalne:

 • 6 miesięcy – raty kapitałowe (odsetki należy spłacać co miesiąc), liczba rat się nie zmieni, rata wzrośnie po okresie karencji o kapitał, który nie będzie spłacany. Nowy harmonogram.

 Nie będzie to raportowane do BIK-u.

Alior Bank

kredyty ratalne firmowe, konsumenckie, hipoteczne:

 • 3miesiące – raty kapitałowo – odsetkowe, okres kredytowania wydłużony o 3 miesiące lub
 • 6 miesięcy – raty kapitałowe (odsetki należy spłacać co miesiąc), okres kredytowania wydłużony o 6 miesięcy

 Wakacje będą raportowane do BIK w taki sposób aby nie wpływać na oceny scoringowe Klienta.

Nest Bank

kredyty ratalne: firmowe, konsumenckie:

 • 3 miesiące – raty kapitałowe, okres kredytowania jest wydłużany o okres wakacji kredytowych.

ING

kredyty ratalne: firmowe, konsumenckie, hipoteczne, leasingi:

 • do 6 miesięcy, wydłużony okres kredytowania

Getin Bank

kredyt gotówkowy:

 • 3 raty kapitałowo – odsetkowe, okres kredytowania wydłużony o 3 miesiące (wraz z możliwością kapitalizacji odsetek za czas prolongaty - w przypadku zaznaczenia przez Klienta we wniosku opcji kapitalizacji odsetek po okresie prolongaty do kapitału pozostającego do spłaty kredytu zostaną doliczone odsetki z 3 odroczonych rat , które były zawieszone w spłacie. Rata kredytu może wzrosnąć.

Idea Bank

kredyty ratalne: firmowe, konsumenckie:

 • 6 miesięcy – raty kapitałowe (odsetki należy spłacać co miesiąc), okres kredytowania jest wydłużany o okres wakacji kredytowych
 • Kredyt Fair – raty zostaną obniżone o 80%
 • kredyty odnawialne, linie kredytowe zapadające do czerwca 2020 mogą być przedłużone o kolejne 6 miesięcy

BNP Paribas

kredyty: gotówkowych, ratalnych, samochodowych, hipotecznych i firmowych:

 • 3 miesiące – raty kapitałowo – odsetkowe
 • 6 miesięcy – raty kapitałowe (odsetki należy spłacać co miesiąc)

Przy odroczeniu spłaty raty Bank będzie raportować do BIK jak dotychczas.

Pekao SA

kredyty hipoteczne, budowlano-hipoteczne, kredy MdM oraz preferencyjne kredyty RNS po okresie stosowania dopłat:

 • do 3 miesięcy – raty kapitałowo – odsetkowe (kwoty zawieszonych rat powiększą kredyt, oznacza to, że kolejne raty będą odpowiednio wyższe w zależności od wybranej opcji: z wydłużeniem okresu kredytowania o okres zawieszenia lub bez wydłużenia okresu kredytowania)

 kredyt PEX: 

 • zawieszenie dwóch rat kapitałowo – odsetkowych (okres spłaty pożyczki ulega wydłużeniu o taką liczbę miesięcy, aby po okresie wakacji kredytowych wysokość raty nie uległa zmianie) lub
 • zawieszenie rat kapitałowych do 6 miesięcy (odsetki należy spłacać co miesiąc) okres spłaty pożyczki ulega wydłużeniu o taką liczbę miesięcy, aby po okresie wakacji kredytowych wysokość raty nie uległa podwyższeniu

PKO BP

kredyty hipoteczne:

 • 3 raty następujące po sobie kapitałowo – odsetkowe, kredyty w okresie karencji można wnioskować o zawieszenie rat odsetkowych (okres kredytowania nie ulega wydłużeniu, kwoty zawieszonych rat powiększą kredyt, co oznacza, że kolejne raty będą wyższa)