Audyt energetyczny polega na szczegółowej analizie zużycia energii w danym przedsiębiorstwie. Jego zadaniem jest  identyfikacja obszarów znaczącego zużycia energii oraz ocena tego, jaki potencjał poprawy efektywności energetycznej w tych obszarach posiada firma. Istotnym jest, że audyt taki jest w stanie wskazać projekty poprawy efektywności energetycznej, ale decyzja o ich wdrożeniu należy do przedsiębiorstwa.

 

Audyty energetyczne w MŚP?

 

Komisja Europejska jest w trakcie podejmowania decyzji odnośnie tego, czy obowiązek wykonywania audytu energetycznego będzie rozszerzany także na małe i średnie przedsiębiorstwa. Zgodnie z zapisami ustawy z 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej, do przeprowadzenia audytu energetycznego co cztery lata zobowiązane są jedynie duże przedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Roczny obrót firmy musi przekraczać również 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny - 43 miliony euro. KE ma podjąć ostateczną decyzję do końca 2019 roku. Jak takie rozwiązanie może pomóc również firmom z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw?

 

W Polsce istnieje aż 1,84 miliona przedsiębiorstw, z których stanowcza większość, bo aż 99,8% stanowią mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Gdyby firmy te miały możliwość wdrożenia rozwiązań ukierunkowanych na oszczędzanie energii, mogłoby mieć to duży wpływ na poziom efektywności energetycznej w skali całego kraju. Ministerstwo Energii, podobnie jak Komisja Europejska, podejmuje działania mające na celu promowanie efektywności energetycznej w inwestycjach w całej Polsce oraz przeprowadzanie w nich audytów - organizuje regionalne wydarzenia dotyczące instrumentów finansowania efektywności energetycznej oraz różnego rodzaju szkolenia dla przedsiębiorców.

 

 

Równie wysokie korzyści co w dużych firmach?

 

Na ten moment przeprowadzanie audytu energetycznego w przedsiębiorstwach z sektoru małych i średnich firm nie jest obowiązkowe, jednak w wielu przypadkach mniejsze firmy również decydują się na jego wykonanie. Jego wykonanie jest w większości przypadków dużo mniej angażujące niż w przypadku bardziej rozwiniętych, większych firm. Pomimo to, korzyści wynikające z audytu w mniejszych przedsiębiorstwach mogą być równie wysokie i wartościowe.

 

W przypadku audytów firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, są one znacznie prostsze i szybsze do przeprowadzenia. Przy użyciu nowoczesnych rozwiązań do monitoringu i analizy zużycia energii, takich na przykład jak EcoStruxure Power Monitoring Expert, jesteśmy w stanie w znacznym stopniu wspierać utrzymanie efektywnej gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa. W połączeniu z realizacją projektów modernizacyjnych, audyty pozwalają osiągnąć oszczędności na poziomie nawet 40%! To pierwszy krok do zwiększenia efektywności energetycznej w każdym przedsiębiorstwie. Często pozwala dostrzec bardzo proste sposoby na zmiany, których obsługa techniczna na co dzień nie zauważa. Warto przy tym zauważyć, że poprawa efektywności energetycznej przekłada się na realne oszczędności- tym istotniejsze w obliczu rosnących cen energii elektrycznej.