19 zasad jak bezpiecznie korzystać z kart

19 zasad jak bezpiecznie korzystać z kart

Od pewnego już czasu tradycyjny pieniądz gotówkowy traci na znaczeniu na rzecz pieniądza plastikowego. O ile posiadając przy sobie sporą gotówkę każdy stara się zachować wzmożoną czujność o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niezachowanie zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania kart może spowodować utratę sporej części posiadanego majątku. Zbyt nonszalanckie  podejście do tego kawałka plastiku może mieć niejednokrotnie opłakane skutki. Dlatego też postanowiłem przygotować listę porad przydatnych do bezpiecznego użytkowania kart płatniczych.

 

 1. Nigdy nie zapisuj kodu PIN na karcie, ani nie przechowuj go razem z kartą. Dzięki temu w przypadku kradzieży karty złodziej będzie miał utrudnioną możliwość dokonania płatności przy użyciu karty czy wypłaty pieniędzy z bankomatu.
 2. Ustaw taki limit dzienny operacji gotówkowych i bezgotówkowych, który odpowiada Twoim rzeczywistym potrzebom. W razie konieczności możesz zwiększyć ten limit przy użyciu bankowości internetowej, a po transakcji przywrócić limit początkowy.
 3. Uważaj na możliwość „phishingu” i maile nakłaniające do podania i weryfikacji danych dotyczących kart bankowych czy wejścia na stronę www.
 4. Noś przy sobie tylko te karty, które naprawdę użytkujesz w codziennym życiu. Pozostałe karty zostaw w domu w innym miejscu niż przechowujesz kody PIN.

 

 1. W restauracjach i hotelach w miejscach przeznaczonych na wpisanie napiwku na potwierdzeniu transakcji albo wpisz odpowiednią kwotę albo wykreśl całe pole tak by  nie można było nic dopisać. 
 2. Nie podawaj numeru swoich kart do publicznej wiadomości – na facebooku czy google+. Nie wiadomo czy ktoś ze znajomych Twoich znajomych nie zechce zrobić zakupów na Twoje konto.
 3. Staraj się nosić karty poza portfelem – w innym etui niż pieniądze, dokumenty tożsamości, pieniądze czy prawo jazdy.
 4. Na zakupy na targach, bazarach czy rynkach warzywnych nie zabieraj ze sobą kart w ogóle. Ich użycie jest mało prawdopodobne, a ryzyko utraty dosyć spore. Biorąc pod uwagę możliwość przebywania kieszonkowców wśród tłumu kupujących lepiej nie ryzykować
 5. W czasie transakcji bezgotówkowych nigdy nie trać karty z pola widzenia. Nie pozwalaj również kelnerowi na zabranie karty na zaplecze do terminala – niech przyniesie przenośny terminal ze sobą do Twojego stolika albo idź razem z nim do miejsca gdzie jest terminal stacjonarny

 

 

 1. Podpisz kartę zaraz po jej otrzymaniu. Jeśli tego nie zrobisz – zrobi to za Ciebie złodziej i w terminalach starego typu bez kłopotu dokona transakcji podpisując się na potwierdzenie swoim-Twoim podpisem.
 2. Zwróć uwagę czy nikt nie obserwuje Ciebie w czasie wypłaty z bankomatu i czy sam bankomat nie posiada jakichś nakładek na szczelinach do których wsuwa się kartę. Coraz częstszą metodą kradzieży pieniędzy jest skanowanie kart.
 3. Przekazuj numer karty tylko zaufanym osobom i w sytuacji na pewno niezbędnej. Unikaj sytuacji podawania numeru karty przez telefon osobom, które do Ciebie zadzwoniły. Nie wiadomo, czy osoba która zadzwoniła jest na pewno osobą za którą się podaje
 4. Niszcz przed wyrzuceniem wszystkie kopie dokumentów zawierających numery kart bankowych – w szczególności formularzy bankowych, wniosków, dyspozycji
 5. Nie zostawiaj pokwitowań transakcji gotówkowych w bankomacie – bez względu na to czy transakcja doszła do skutku czy nie. A szczególnie w sytuacji – gdy do wypłaty nie doszło. Będzie to nasz dowód w sytuacji gdyby mimo wszystko konto zostało obciążone kwotą transakcji.
 6. Zachowuj wszystkie potwierdzenia transakcji a następnie weryfikuj je z otrzymanym wyciągiem z karty a wszelkie niezgodności zgłaszaj na piśmie bankowi. Dopiero po upewnieniu się, że wszystkie transakcje są poprawne zniszcz a następnie wyrzuć potwierdzenia
 7. Chroń swój numer karty i inne dane dotyczące karty (nr PIN, CVV2, CVC2) umożliwiające dokonanie transakcji przed osobami obcymi które mogą dokonać fotografii lub kopii tych danych
 8. Zapisz i aktualizuj numery wszystkich kart bankowych wraz z numerami telefonów do banków, które je wydały. W przypadku zagubienia lub kradzieży będziemy mogli niezwłocznie zastrzec kartę. Pamiętaj żeby je przechowywać w miejscu niedostępnym dla osób postronnych.
 9. W przypadku przeprowadzki poinformuj bank o swoim nowym miejscu zamieszkania
 10. I na koniec najważniejsze – NIGDY NIKOMU NIE UDOSTĘPNIAJ SWOICH KART

 

Powyższe rady na pewno w 100% nie zabezpieczą nas przed pomysłowością złodziei, dlatego warto mieć się na baczności korzystając z kart bankowych. Nie należy popadać w paranoję i rezygnować z powodu ryzyka jakie za sobą niesie z użytkowania kart bankowych, ale jak we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i podwyższoną czujność.

 

To nie jedyne sposoby na zabezpieczenie bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu kart bankowych – jeśli uważasz, że powyższa lista powinna zostać wydłużona o kolejne punkty – napisz mi o tym w komentarzu. Czekam na wiadomość od Ciebie.  

Facebook
Twitter
LinkedIn