Dotacje HoReCa 2024 – 7 elementów na które musisz zwrócić uwagę przygotowując wniosek

Dotacje HoReCa 2024 - 7 elementów na które musisz zwrócić uwagę przygotowując wniosek

Prowadzisz restaurację lub kawiarnię, a może wynajmujesz pokoje w gospodarstwie agroturytycznym? Masz bar na plaży albo świadczysz usługi cateringowe? Jeśli działalność prowadzisz od minimum 2019, to na pewno borykałeś się z problemem spadających przychodów spowodowanych COVIdem i nie raz myślałeś o zamknięciu. Jeśli jednak przetrwałeś ten trudny okres i działasz w swojej branży nadal, to czeka na Ciebie nagroda w postaci możliwości skorzystania z dotacji dla branży Horeca. Z pewnością słyszałeś o tej możliwości z wielu stron i wiele osób namawiało Cię, żebyś powierzył im przygotowanie wniosku zapewniając, że znają się na rzeczy i na 100% dostaniesz dotację. Jeśli jednak nadal się wahasz, czy ma to sens i czy wydawać pieniądze na przygotowanie dokumentacji, to zapraszam Cię do posłuchania na co zwrócić uwagę i jak ocenić, czy masz szansę na dotację.

 

Cześć, dzień dobry, ja nazywam się Radosław Michaś, a to jest podcast Pożyczkowskaz w którym pomagam przedsiębiorcom z województwa łódzkiego w wyborze najkorzystniejszego finansowania swojej działalności. Zapraszam.

 

Przedstawię Ci dzisiaj …. Elementów, które będą miały ogromne znaczenie przy wyborze projektów do dofinansowania. Nie będą się skupiał na tym co wszyscy wiedzą i o czym trąbią – że trzeba mieć spadek przychodów w określonych latach i, że trzeba prowadzić działalność w odpowiedniej branży. Znajdziesz tutaj informacje nie widoczne na pierwszy rzut oka. 

 

  1. Na początku zwróć uwagę na nazwę tego programu – Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności. To co najważniejsze umieszczone zostało na końcu tytułu. Mowa jest tu o dywersyfikacji działalności. Jeśli więc Twój pomysł dotyczył na przykład tylko zakupu maszyn lub wymiany samochodu czy zakupu mebli do hotelu, to mam złą wiadomość – taki wniosek nie spełni bardzo ważnego kryterium merytorycznego. Musisz więc założyć w swojej inwestycji jak ten projekt przyczyni się do rozszerzenia działalności bądź jej dywersyfikacji. Planowane zmiany nie mogą jednocześnie prowadzić do rezygnacji Wnioskodawcy z działalności w sektorze hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka, kultura.
  2. W dniu złożenia wniosku musisz mieć już wszelkie wymagane przepisami prawa pozwolenia na przeprowadzenie inwestycji. Nie wystarczy więc załączyć do wniosku potwierdzenie złożenia dokumentacji wymaganej do uzyskania na przykład pozwolenia na budowę, czy promesy sprzedaży obiektu w którym chcesz przeprowadzić adaptację na potrzeby branży Horeca. Brak spełnienia tego kryterium skutkuje odrzuceniem i brakiem możliwości wsparcia.
  3. Spadek obrotów w określonym czasie jest również elementem bardzo ważnym. Nie wystarczy by był to jakikolwiek spadek przychodów – musi on wynieść minimum 30%. Wówczas otrzymasz 1 punkt. Im większy spadek tym więcej punktów. Za spadek powyżej 50% otrzymasz 5 punktów.
  4. Każdy wniosek musi zawierać komponent inwestycyjny. Jeśli zakładasz więc wysłanie swoich pracowników na szkolenia czy skorzystać z doradztwa w zakresie planów inwestycyjnych to otrzymasz dodatkowe punkty. Nie zapominaj jednak, że to są tylko punkty dodatkowe i te dwa komponenty nie są obligatoryjne. Możesz więc przeprowadzić swoje przedsięwzięcie wyłącznie w oparciu o komponent inwestycyjny związany na przykład z zakupem środków trwałych, ale złożenie o wniosku o samo dofinansowanie szkoleń już nie będzie wystarczające.
  5. Bardzo istotna jest zgodność przedsięwzięcia z zasadami horyzontalnymi UE, tj. równość szans i niedyskryminacji, równość szans kobiet i mężczyzn, niewyrządzanie znaczącej szkody środowisku, zasady zrównoważonego rozwoju. Każdy z tych elementów musi znaleźć odzwierciedlenie w Twoim projekcie. Nie wystarczy więc napisać, że z restauracji będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne – trzeba uzasadnić w jaki sposób zapewniasz wypełnienie tych wszystkich zasad horyzontalnych. Co istotne, jeśli nie będzie spełniony choć jeden z elementów horyzontalnych, to wówczas otrzymujesz zero punktów i projekt kończy swoje życie na tym etapie oceny merytorycznej.
  6. Wszyscy wokół mówią, że wysokość wsparcia, to 90%, a maksymalna kwota projektu – 600.000 zł i możesz dzięki temu uzyskać aż 540.000 dotacji. Jest to prawda, jednak mało kto dodaje, że im większy udział własny w projekcie tym większa ilość punktów Ci przypadnie ta etapie oceny wniosku. Za każde 5% dodatkowego udziału własnego otrzymasz dodatkowe punkty i za ponad 30% otrzymasz ilość maksymalną, czyli 5.
  7. Możesz dodatkowe punkty uzyskać z tzw. zieloną transformację, co oznacza, że inwestycja wpisuje się w cele wynikające z Zielonego Ładu. Osiągniesz to na przykład poprzez zastosowania rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego zmniejszających ilość odpadów i zwiększających ich segregację oraz recykling, czy poprzez zastosowania odnawialnych źródeł energii do pozyskiwania energii elektrycznej lub energii cieplnej niezbędnej do prowadzenia przez Ciebie działalności. Podobnie rzecz ma się w związku z zastosowaniem w przedsięwzięciu tzw. Transformacji cyfrowej oznaczającej, że efektem inwestycji będzie na przykład zastosowanie automatyzacji lub robotyzacji procesów w Twojej firmie.

 

Na koniec chciałbym podkreślić, że przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o dotację powinieneś mocno przeanalizować założenia dotyczące planowanej przez Ciebie inwestycji w kontekście ilości punktów, które mogą Ci zostać przyznane. Nawet najfajniejszy pomysł może nie otrzymać wsparcia, jeśli nie zostanie on dobrze wcześniej przemyślany i odpowiednio przygotowany pod kątem możliwych do zdobycia punktów. Zanim więc siądziesz do przygotowania wniosku czy zlecisz jego przygotowanie firmie doradczej przeanalizuj go w oparciu o kryteria kwalifikowalności i przelicz na ile punktów możesz liczyć. Jeśli nie będzie to powiedzmy 90% maksymalnej ilości odpuść i daj sobie spokój – szanse na zdobycie dotacji będziesz mieć niewielkie, a tylko stracisz czas i pieniądze na opracowanie dokumentacji. Pamiętaj też, żebyś na siłę nie dorzucał elementów, które dadzą Ci większą ilość punktów, ale które będzie bardzo trudno rozliczyć i które tylko podwyższą koszt Twojej inwestycji. W mojej ocenie sama pozytywna decyzja o otrzymaniu dotacji, to około 20% sukcesu. Przed Tobą jeszcze etap odpowiedniego zamówienia składowych przedsięwzięcia zgodnie z zasadami konkurencyjności a następnie właściwe rozliczenie dotacji i utrzymanie inwestycji w okresie trwałości. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało do mnie pisz. A jak nie, to trzymam kciuki za powodzenie Twojej akcji pod hasłem wniosek o dotację dla branży Horeca -daj znać, jak Ci poszło w komentarzu. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia.

Facebook
Twitter
LinkedIn