Czym się różni kredyt od pożyczki

Czym się różni kredyt od pożyczki

Czym się różni kredyt od pożyczki?

W mowie potocznej bardzo często zdarza się wymienne stosowanie 2 słów: kredyt i pożyczka, tymczasem te dwa produkty finansowe, różnią się od siebie kilkoma dość istotnymi parametrami.
Jakie są zatem różnice między kredytem i pożyczką?
1. Kredyt może być udzielany wyłącznie przez bank, natomiast pożyczki może udzielić każdy. Może to być bank, instytucja, którą nazywamy parabankiem lub osoba fizyczna np. nasz bliski znajomy.
2. Kredyt jest udzielany na konkretny cel określony w umowie kredytowej, pożyczka może być wykorzystana dowolnie, zgodnie z potrzebami pożyczkobiorcy. Bank udzielający kredyt ma prawo skontrolować na co zostały przeznaczone pieniądze przydzielone w ramach kredytu.
3. Kredyt jest udzielany na podstawie dokumentów sporzadzonych w formie pisemnej tzw. umowy kredytowej natomiast pożyczka może być udzielona zarówno w oparciu o umowę pisemną, jak i ustną. Jednak w przypadku pożyczek pow. 500 zł ważność umowy jest obwarowana jej sporządzeniem w formie pisemnej.
4. Kredyt przynosi kredytodawcy zyski określone w umowie kredytowej w postaci odsetek oraz opłat dodatkowych za udzielenie, pożyczka może być nieodpłatna.
5. W przypadku kredytu i pożyczki mamy do czynienia z 2 różnymi podstawami prawnymi. Kredyty są udzielane na podstawie przepisy prawa bankowego natomiast pożyczki na podstawie przepisy prawa cywilnego.

Stając przed dylematem, jaką formę finansowania wybrać-pożyczka czy kredyt-warto przeanalizować cel, na który potrzebujemy pożyczyć środki finansowe, ich wysokość, okres, jaki potrzebujemy na ich zwrot oraz wysokość kosztów, które poniesiemy w związku ze skorzystania z kapitału obcego. Należy pamiętać, że choć pożyczka jest mniej sformalizowana i środki można otrzymać w stosunkowo niedługim czasie, raczej dotyczy niewielkich kwot. Dodatkowo okres jej spłaty zazwyczaj jest krótszy niż w przypadku kredytu.

Niezależnie, jakiego produktu finansowego potrzebujesz, zgłoś się do mnie. Przeanalizuję Twoje potrzeby i dobiorę najkorzystniejszą formę pozyskania dodatkowego kapitału dla Ciebie lub Twojej firmy. Zapraszam.

Facebook
Twitter
LinkedIn