Nowoczesne formy płatności bezgotówkowych

Nowoczesne formy płatności bezgotówkowych

Do niedawna płatności za nabywane towary lub usługi można było dokonać za pomocą gotówki, karty lub przelewu. A jak to wygląda dziś? Czy słyszeliście Państwo o narzędziu płatniczym o bardzo wdzięcznej i łatwo wpadającej w ucho nazwie BLIK?

No właśnie, co to jest ten BLIK?
BLIK jest polskim narzędziem płatności, który uruchomiony został w 2015 r. przez spółkę PSP (Polski Standard Płatności). Aby z niego korzystać, musisz posiadać urządzenie z dostępem do Internetu (telefon lub komputer) oraz aktywne konto do wykonywania internetowych transakcji bankowych z aktywną usługą BLIK (może być to również aplikacja mobilna).

BLIK umożliwia:

  1. dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych
  2. wpłacanie lub wypłacanie gotówki
  3. przesyłanie pieniędzy na numer telefonu
  4. do wykonywania błyskawicznych przelewów międzybankowych
  5. do generowania czeków

A jak to narzędzie działa?
Wystarczy uruchomić na smartfonie aplikację mobilną swojego banku lub na komputerze internetowy system transakcyjny i wybrać w systemie opcję BLIK. Wówczas na ekranie telefonu lub komputera pojawia się sześciocyfrowy kod (ważny 2 min), którego trzeba użyć przy realizacji płatności, a następnie potwierdzić transakcję na swoim urządzeniu (w aplikacji mobilnej lub poprzez SMS).

Dostępność tej formy płatności:
BLIK dostępny jest obecnie w 17 największych Polskich Bankach takich jak: Alior, ING, Millenium mBank, Santander, Bank Polski, Get In Bank, Credite Agricole, Noble Bank, BNP Paribas, Bank PEKAO, Banki Spółdzielcze, Bank BPS, NEST Bank, Bank Pocztowy, BOŚ Bank, BS Brodnica.

Co jeszcze?
Dzięki BLIKOWI możesz również pomagać innym. W ostatnim czasie została podpisana umowa o współpracy z innowacyjnym start-upem o nazwie Donateo. Ten technologiczny projekt wykorzystuje cyfrowe „puszki” do zbierania datków z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych. Jedną z form tych płatności jest właśnie BLIK.

Facebook
Twitter
LinkedIn