Jak nowe przepisy związane z Polskim Ładem wpłyną na leasing aut wykorzystywanych w firmie?

Jak Polski Ład wpłynie na leasing samochodów

W związku z planowanym wprowadzeniem od początku 2022 roku przepisów związanych z tzw. „Polskim Ładem”, zmianie ulegnie wiele aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, a zwłaszcza tych związanych z finansami przedsiębiorstw oraz płaconymi przez nie podatkami.

Jedną ze zmian, jakie już ogłoszono, jest modyfikacja przepisów dotyczących finansowania zakupu środków transportu w firmie z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest leasing.

Projektowane przepisy „Polskiego Ładu” utrudnią przedsiębiorcom dokonywanie wykupu auta do majątku prywatnego, którego raty leasingowe były opłacane w ramach działalności gospodarczej. Polski rząd nazwał to „procederem” pozwalającym na wyprowadzanie majątku z firmy i „działaniem na granicy prawa”, które nie występuje w innych krajach UE.

Od 2022 roku mają zacząć obowiązywać nowe przepisy, które taką możliwość wyeliminują. Oczywiście przedsiębiorcy będą mogli nadal wykupywać auta, jako osoby prywatne, ale aby ich skutecznie do tego zniechęcić, mają pojawić się nowe wymogi, które sprawią, że działanie takie stanie się całkowicie nieopłacalne. Przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść je do majątku prywatnego zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT…

 Nowe przepisy wydłużą również dotychczas obowiązujący 6-miesięczny okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami do aż 5 lat. Ten okres będzie liczony od końca roku w którym została opłacona ostatnia rata leasingu.

To jednak nie wszystko. Najbardziej dotkliwa dla przedsiębiorców będzie zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupywanego auta. Od stycznia 2022 roku podatek VAT nie będzie naliczany, tak jak do tej pory, od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu, która wynosiła najczęściej symboliczne 1%, lecz od realnej wartości pojazdu. Oznacza to drastyczny wzrost podatku VAT, obowiązkowego przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.

Choć nowe przepisy mają wejść w życie w 2022 roku, to przedsiębiorcy korzystający aktualnie z leasingu obawiają się, czy również oni będą musieli dostosować się do nowych przepisów.

W tym przypadku pod wpływem sugestii ze strony Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Związku Polskiego Leasingu, Ministerstwo Finansów poszło na ustępstwo i przygotowało dodatkowe przepisy przejściowe.

Wynika z nich, że nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych po 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu do majątku prywatnego najpóźniej do dnia 31 grudnia, a następnie sprzeda je po sześciu miesiącach, uniknie konieczności zapłaty dodatkowych podatków.

Niezależnie od nowych przepisów leasing nadal pozostanie jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi finansowych do zakupu środków transportu w przedsiębiorstwie. Czy będzie to narzędzie najkorzystniejsze z punktu widzenia właściciela firmy, o tym przekona się gdy przeprowadzi porównanie różnych narzędzi finansowych i warunków, na jakich będzie można z nich korzystać w realizacji różnych założonych w przedsiębiorstwie celów. Takie porównanie warunków finansowania najlepiej jest przeprowadzić z pomocą doradcy finansowego, który dzięki doświadczeniu i znajomości branży finansowej na pewno zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie. Zapraszam zatem do kontaktu i skorzystania z mojej pomocy w tym zakresie.

Facebook
Twitter
LinkedIn