Pożyczka hipoteczno-modernizacyjna dla Województwa Łódzkiego

Pożyczka hipoteczno-modernizacyjna dla Województwa Łódzkiego

W ramach postanowień na nowy rok założyłeś sobie przeniesienie działalności do własnego lokalu. A może chcesz wykupić halę, którą teraz wynajmujesz? Albo chcesz kupić budynek, który stoi po sąsiedzku i go przystosować do prowadzenia w nim produkcji?


Jeśli któreś z tych stwierdzeń jest prawdziwe, to słuchaj dalej, ponieważ już niedługo przedsiębiorcom z województwa łódzkiego zostanie udostępniona nisko oprocentowana pożyczka hipoteczno-modernizacyjna.


Cześć, nazywam się Radosław Michaś, a to jest podcast Pożyczkowskaz w którym dzielę się swoją wiedzą na temat pożyczek unijnych dla przedsiębiorców.


Co prawda rok 2024 dopiero się zaczął i karuzela z funduszami europejskimi jeszcze się nie rozkręciła, ale już wiadomo, że niebawem przedsiębiorcy z województwa łódzkiego będą mogli składać wnioski o pożyczki hipoteczno-modernizacyjne. W ramach takiej pożyczki możliwe będzie finansowanie jedynie inwestycji zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego i związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie można więc kupić domu dla rodziny czy mieszkania dla teściowej.


Analizą dokumentów i udzielaniem tych pożyczek będą zajmować się dwie instytucje, które wygrały przetarg na ich obsługę. Jeśli żaden z pozostałych uczestników przetargu nie odwoła się od jego wyników, a nic na to nie wskazuje, to prawdopodobnie w lutym ruszą nabory wniosków.


Chociaż ostateczne zasady i warunki finansowania nie są jeszcze do końca znane, to już co nieco można powiedzieć o tym, jak będzie wyglądała taka pożyczka.


Po pierwsze – na co będzie można przeznaczyć taką pożyczkę?


Generalnie pieniądze uzyskane z pożyczki można będzie wydać na dwa cele:

Pierwszy, to zakup na terenie województwa łódzkiego gruntów, budynków i lokali przeznaczonych do prowadzenia w nich własnej działalności gospodarczej związanej z produkcją, usługami lub handlem. A drugi cel, to remont zakupionej nieruchomości w celu przystosowania jej do prowadzenia w niej działalności gospodarczej.

I w tym miejscu mam dwie uwagi warte podkreślenia – pierwsza to taka, że pożyczka nie może być przeznaczona jedynie na remont budynku – na przykład kupionego wcześniej, czy wynajmowanego od kogoś. Tak, jak wspomniałem wcześniej celem pożyczki może być zakup albo zakup i remont nieruchomości.


Druga uwaga dotyczy celu związanego z zakupem gruntów. Do tej pory zakup gruntów z pieniędzy pochodzących z pożyczek unijnych był niemożliwy lub w najlepszym razie mocno ograniczony do sytuacji, w których dopuszczano kupowanie budynku wraz z gruntem, na którym stał, ale możliwość zakupu gruntu była ograniczona do 10% kwoty całej inwestycji. W nadchodzącej pożyczce mowa jest o możliwości zakupu samego gruntu. Zobaczymy, czy ostatecznie taka opcja będzie dopuszczona przez regulamin pożyczki. 

     

Jaka będzie maksymalna kwota pożyczki?


Będzie to prawdopodobnie około półtora miliona złotych. I trzeba pamiętać, że w pierwszym etapie do dyspozycji pożyczkobiorców będzie 30 milionów złotych podzielonych po połowie na jedną i drugą instytucję, które wygrały przetarg. W drugim etapie pojawi się kolejne 30 milionów – łącznie więc dla przedsiębiorstw z województwa łódzkiego do dyspozycji będzie 60 milionów złotych.


Czy to dużo? Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że nie. Bo jeśli wnioskujący będą brać pożyczki w maksymalnych kwotach, to pieniędzy starczy tylko dla 40 firm. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że sama rata kapitałowa wyniosłaby w tym przypadku 12.500 zł miesięcznie przy najdłuższym okresie finansowania, a razem z częścią odsetkową byłoby to ponad 16.500 zł miesięcznie.


Instytucje pożyczkowe na pewno będą bardzo wnikliwie badać zdolność do spłaty długu i dlatego te największe kwoty pożyczek przypadną firmom, które są bardzo stabilne finansowo i dysponują mocnym zabezpieczeniem transakcji. Po drugie może pojawić się taka sytuacja jaka miała już miejsce we wcześniejszych latach, że po jakimś czasie – na przykład miesiącu czy dwóch instytucje pożyczkowe ograniczą maksymalną kwotę możliwą do pożyczenia do na przykład 500 tys. złotych.


Dlatego też w mojej ocenie warto wnioskować o taką pożyczkę bez obaw, że pieniędzy zabraknie w ciągu dwóch dni, ale oczywiście należy zachować czujność i nie ociągać się z podjęciem decyzji o złożeniu wniosku, bo kto pierwszy ten lepszy.


Ciekawostką jest na pewno to, że skorzystanie przez jednego wnioskującego z pożyczki w jednej instytucji nie uniemożliwia wzięcia w drugiej. Dlatego w ekstremalnej sytuacji jedno przedsiębiorstwo może wziąć aż 3 MPLN pożyczki na zasadach preferencyjnych, czyli z niskim oprocentowaniem.     

 

I tu kwestia numer trzy – jakie będzie oprocentowanie pożyczki hipoteczno-modernizacyjnej?


Po pierwsze z pewnością będzie to oprocentowanie stałe i nie zmieni się w trakcie trwania pożyczki – a więc nie będziesz narażony na wzrost odsetek w sytuacji, gdyby na przykład Narodowy Bank Polski czy Instytuacje Europejskie podniosły stopy procentowe. Co prawda nie zyskasz nic w przypadku obniżki stóp bazowych, ale przynajmniej będziesz wiedzieć już teraz ile Twoja rata wyniesie za dwa czy trzy lata i do tego dostosujesz poziom swojej minimalnej marży jaką musisz wypracować by zarobić na ratę. Co jest niemożliwe w przypadku podpisywania długich umów i posiadania pożyczek opartych na zmiennej stopie.


Dla firm, które mogą korzystać z pomocy de minimis będzie przysługiwało oprocentowanie korzystniejsze niż rynkowe, czyli na dzisiaj około 3,3%, a odsetki od pożyczek udzielonych pozostałym przedsiębiorstwom będą naliczane w oparciu o oprocentowanie rynkowe. Jeśli chcesz sprawdzić, czy możesz skorzystać z oprocentowania preferencyjnego skontaktuj się ze mną. Czekam na Twój telefon lub wiadomość e-mail.


Po czwarte – czy jest wymagany udział własny?


W skrócie rzecz ujmując można powiedzieć, że tak – jest wymagany, ale w przypadku pożyczkobiorcy, który jest płatnikiem VATu udział własny stanowić będzie podatek VAT od zakupu czy zakupu i remontu nieruchomości nieruchomości. W przypadku nievatowców sytuacja wygląda nieco inaczej – należy wnieść udział własny w wysokości minimum 20% kwoty inwestycji finansowanej pożyczką.


W związku z tym na nieco lepszej pozycji stoją w tym przypadku płatnicy VAT-u, gdyż zapłacony podatek będą mogli sobie rozliczyć zgodnie z obowiązującymi zasadami podatkowymi, a więc per saldo udziału własnego ostatecznie nie wniosą.


Piąta kwestia długości okresu finansowania oraz możliwości skorzystania z karencji wygląda następująco: okres spłaty całej pożyczki modernizacyjno-hipotecznej nie może być dłuższy niż 120 miesięcy od momentu jej uruchomienia.


Jak należy to rozumieć? Otóż czas liczy się od wypłaty pierwszej kwoty pożyczki. Czyli jeśli na przykład zawnioskowaliśmy o wypłatę pożyczki w transzach – na przykład pierwsza na zakup a druga na modernizację nieruchomości, to okres trwania pożyczki rozpocznie się w dniu wypłaty pierwszej transzy.

Z kolei, jeśli chodzi o karencję, czyli okres odroczenia spłaty rat pożyczki, to maksymalny jej okres wynosi 6 miesięcy od dnia jej uruchomienia. W tym czasie zawieszona jest spłata kapitału pożyczki, a spłacamy jedynie odsetki.


Muszę w tym miejscu wspomnieć o dwóch ważnych rzeczach – po pierwsze okres karencji nie wydłuża okresu spłaty pożyczki, a więc jeśli na przykład skorzystamy z najdłuższego możliwego okresu finansowania czyli 120 miesięcy oraz karencji wynoszącej 6 miesięcy, to w konsekwencji kapitał pożyczki musimy spłacić w 114 miesięcy, a więc rata będzie wyższa niż w sytuacji gdyby takiej karencji nie było.

A po drugie, jeśli masz taką możliwość to sugeruję nie brać pożyczki na najdłuższy okres – oczywiście nie można sobie wypruwać żył, ale im krótszy, ale nadal rozsądny okres finansowania tym lepiej, ponieważ pożyczka będzie dla ciebie tańsza, ponieważ zapłacisz w sumie mniej odsetek.     


Obowiązkowym zabezpieczeniem tej pożyczki jest hipoteka ustanowiona na kupowanej nieruchomości nabywanej. Dodatkowymi zabezpieczeniami mogą być m.in. cesja praw z polisy ubezpieczenia, weksel, poręczenie funduszu poręczeń kredytowych lub innych osób prawnych czy fizycznych, wszelkiego rodzaju zastawy rejestrowe i przewłaszczenia czy blokada lokat.


Rozliczenie pożyczki musi zostać udokumentowane w terminie do 90 dni kalendarzowych od dnia wypłaty każdej transzy. W wyjątkowych przypadkach okres ten może być wydłużony o kolejne 90 dni. Dokumentami potwierdzającymi prawidłowe wykorzystanie pożyczki są akty notarialne, wypisy z ksiąg wieczystych, faktury lub dokumenty im równoważne wraz z potwierdzeniami zapłaty.


Jeśli zdecydowaliśmy się na wypłatę Pożyczki w transzach, to wypłata drugiej i kolejnych transz może następować wyłącznie po rozliczeniu transzy poprzedniej. Nie można jednak procesu uruchamiania pożyczki odciągać w nieskończoność na przykład dzieląc przyznaną kwotę na kilkanaście małych transz, ponieważ wypłata całej pożyczki nie może nastąpić później niż w ciągu 180 dni od dania podpisania umowy pożyczkowej.


Mówiłem już o tym wcześniej, ale tą pożyczką możliwe jest sfinansowanie dwóch typów przedsięwzięć:

Po pierwsze zakup nieruchomości,

A po drugie modernizacja tej nieruchomości. Nie jest możliwe sfinansowanie remontu nieruchomości wcześniej posiadanej.


Jeśli chodzi o ten pierwszy cel, czyli zakup, to będzie możliwe kupienie: gruntów, budynków lub lokali przeznaczonych na własną działalność produkcyjną / usługową / handlową.

Z kolei w ramach drugiego typu inwestycji możliwe będzie przeprowadzenie remontu, renowacji, modernizacji lub odbudowy budynków lub obiektów oraz ich przystosowanie do funkcji związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.


Jeśli masz pomysł na zakup nieruchomości, ale nie wiesz, czy planowane tam prace będą możliwe do sfinansowania pożyczką zadzwoń albo napisz do mnie i chętnie wyjaśnię Ci dokładniej na co można a na co nie można wydać pieniędzy.


Mam nadzieję, że informacje, które właśnie Ci przekazałem będą pomocne, a jeśli znasz kogoś, komu te informacje również mogą się przydać do udostępnij mu mój podcast.


Jeśli chcesz otrzymywać więcej treści związanych z tematyką pożyczek unijnych dla przedsiębiorstw z województwa łódzkiego zasubskrybuj mój podcast działający pod nazwą Pożyczkowskaz i dowiaduj się jako pierwszy o tym co dzieję się w funduszach europejskich dla naszego województwa.


Tymczasem życzę udanego dnia i do usłyszenia.



Facebook
Twitter
LinkedIn