Szybki rozwój cyfrowej rzeczywistości odpowiedzią na pandemię Covid-19

Szybki rozwój cyfrowej rzeczywistości odpowiedzią na pandemię COVID-19

Przez sytuację spowodowaną wybuchem pandemii Covid-19 świat w 2020 roku zmienił się nieodwracalnie. Jeszcze w 2019r. badania przeprowadzone wśród MŚP wskazywały na bardzo dobrą sytuację ich finansów. Rok 2020 zakończył się wynikiem 141 911 – tyle wniosków o zakończenie działalności gospodarczej złożono w systemie CEIDG. Zawieszono ponad 280 tys.

Wśród branż, które najbardziej odczuły skutki korona wirusa, wymienia się – gastronomię, fitness, turystykę, firmy eventowe i wiele innych. Po chwili namysłu przychodzą jednak do głowy firmy, które się w tym czasie niezwykle szybko rozwinęły, mam tutaj na myśli branżę IT, a zwłaszcza e-commerce.

Firmy prowadzące sprzedaż online poprzez sklepy internetowe oraz korzystające z technologii mobilnych stały się w czasie pandemii silną konkurencją dla przedsiębiorstw sprzedających swoje produkty i usługi wyłącznie w  stacjonarnych punktach sprzedaży.

Epidemia znacząco przyspieszyła rozwój internetowego kanału sprzedaży tzw. e-commerce, a także wpłynęła na optymalizację zasobów poprzez automatyzację procesów produkcji i usług przy wykorzystaniu Przemysłu 4.0.

Okazało się również, iż w dobie lockdownu i konieczności świadczenia pracy zdalnej on-line na rzecz pracodawcy, bardzo przydatne były kompetencje cyfrowe pracowników, których nie trzeba pilnie doszkalać.

Dziś pandemia Covid-19 jest w odwrocie, ale nie ma pewności, czy nie nadejdzie kolejna jej fala lub może kolejna zaraza, która jeszcze bardziej wpłynie na sytuację finansową przedsiębiorstw.

Tak jak wspomniałem na początku niniejszego artykułu, świat zmienił się bezpowrotnie, nie należy czekać na to, co się wydarzy, z założonymi rękami. Trzeba działać i aby przetrwać w nowej rzeczywistości, należy dostosowywać prowadzony biznes do nowych realiów.

Po pandemii budżety wielu firm mogą być bardzo nadwyrężone, ale to nie powód do zniechęcania. Na rynku dostępne są instrumenty finansowe, które dzięki bardzo korzystnym warunkom mogą wspomóc proces transformacji. Mam na myśli np. pożyczkę UE, której oprocentowanie wynosi obecnie 0,15% w skali roku i może być wykorzystana niemal na dowolny cel, a zwłaszcza na nowe informatyczne technologie w firmie.

Serdecznie zachęcam do kontaktu. Mam duże doświadczenie w pozyskiwaniu tego typu finansowania i doradztwie przedsiębiorstwom z różnych branż.

Facebook
Twitter
LinkedIn