W jaki sposób pozyskać auto do firmy i nie wydać na niego własnych środków finansowych?

W jaki sposób pozyskać auto do firmy i nie wydać na niego własnych środków finansowych?

Rzadko zdarza się, że prowadząc działalność gospodarczą niepotrzebny jest samochód, natomiast dość często w chwili jej uruchamiania lub prowadzenia nie posiadamy odpowiednich środków własnych, aby taki środek trwały zakupić. Czy są zatem jakieś rozwiązania, które umożliwią połączyć nasze potrzeby z możliwościami finansowymi?

Oczywiście, że tak. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka ciekawych propozycji finansowania zakupu środka transportu. Jakie są między nimi różnice? Która opcja będzie najkorzystniejsza dla konkretnego rodzaju prowadzonego biznesu? Na te pytania postaramy się w kilku słowach odpowiedzieć.

Najczęściej spotykane formy finansowania

 

  1. Niskooprocentowana pożyczka UE, która może być przeznaczona na zakup samochodu.

  2. Leasing

  3. Wynajem długoterminowy

  4. Kredyt celowy na zakup auta

  5. Inne opcje

 

  1. Niskooprocentowana pożyczka UE

Pożyczka UE udzielana w ramach programu Jeremie2 może być przeznaczona na dowolny cel w tym również na środek transportu. Największą zaletą niniejszego rozwiązania jest jego oprocentowanie na poziomie 0,15% w skali roku oraz zabezpieczenie, które nie obciąża zakupionego samochodu. W przypadku pożyczki UE musimy się natomiast liczyć z koniecznością wypełnienia odpowiedniego wniosku, który następnie podlega weryfikacji przez urzędników zajmujących się opisanym programem dofinansowań. Jest to analiza finansowa prowadzonej działalności i od niej zależy, czy nisko oprocentowana pożyczka zostanie przyznana.

  1. Leasing

Leasing obejmuje zarówno nowe, jak i używane pojazdy. Najczęściej leasingowane są samochody osobowe, ale również busy dostawcze do 3,5 t. Leasingobiorca nie potrzebuje zabezpieczeń w postaci dużego wkładu własnego. Wydanie decyzji o przyznaniu leasingu jest znacznie szybsze niż w przypadku kredytu. Koszt leasingu nie jest duży i składają się na niego trzy elementy: wkład własny, równe i ustalone przed podpisaniem umowy raty leasingowe oraz możliwość wykupu pojazdu od firmy leasingowej. Leasing jest często wybierany przez przedsiębiorców, ponieważ można wliczyć go jako koszt uzyskania przychodu, co znacznie zwiększa nasze ulgi podatkowe.

  1. Wynajem długoterminowy auta

Wynajem długoterminowy auta jest bardzo korzystny w momencie, kiedy chcemy, by auto było cały czas sprawne, a nie mamy czasu na jego serwisowanie. Przy wyborze tej opcji finansowania nie musimy zawsze ponosić kosztów opłaty wstępnej. Jeśli z kolei wpłacamy tzw. czynsz inicjalny, możemy liczyć na znacznie niższe raty miesięczne. Jeśli używamy auta sporadycznie lub potrzebujemy go do jazdy głównie w mieście na krótkich dystansach, możemy ustalić tzw. limit kilometrów, co również wpływa na wysokość raty. W ramach umowy najemca posiada wiele dodatkowych opcji dołączonych do wynajmowanego auta tj. obsługa techniczna, brak płatności za ubezpieczenia, a także auto zastępcze w momencie poważniejszej awarii. W przypadku najmu długoterminowego występuje tzw. uproszczona procedura polegająca na możliwości środka transportu o wartości do 150000 zł na Oświadczenie Klienta. W tej opcji nie są badane dokumenty finansowe przedsiębiorstwa. Z tej opcji mogą jednak skorzystać jedynie osoby fizyczne prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółki cywilnej.

  1. Kredyt celowy na zakup auta

Kredyt jest najczęściej opcją droższą od leasingu oraz wynajmu a jego zabezpieczeniem jest kupowane auto. Korzystając z tej opcji, można jednak uzyskać wyższe jednorazowe korzyści podatkowe, gdyż istnieje tutaj opcja jednorazowej amortyzacji lub większych rat amortyzacyjnych. W przypadku kredytu niezbędne jest wypełnienie stosownego wniosku i badana jest każdorazowo sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, ale szanse na uzyskanie kredytu można zwiększać poprzez różne formy zabezpieczeń np. w postaci zastawu na składnikach majątku firmy lub hipotece. Na rynku różne banki oferują odmienne pod względem warunków oferty kredytów na zakup samochodu i przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy finansowania dobrze jest przeprowadzić głębszą analizę i porównać przedstawiane propozycje.

  1. Inne opcje

A może posiadasz już samochód i potrzebujesz dodatkowych środków finansowych na inny cel, który pozwoli rozwinąć Twoją firmę. W takiej sytuacji Bankowość Firmowa.pl również może pomóc w zaspokojeniu tej potrzeby.

Jak wspomniałem na początku, rozwiązań finansowania środków transportu w firmie jest wiele, ale nie łatwo jest podjąć właściwą decyzję co do wyboru najkorzystniejszej opcji, jeśli nie zajmujesz się na co dzień tymi zagadnieniami. Dlatego, jeśli potrzebujesz samochodu, a nie chcesz inwestować własnych oszczędności, powinieneś zgłosić się do specjalisty w tej materii.

Facebook
Twitter
LinkedIn